20 Октомври, 2018
0.5832
    ALK 8129.21    0.97%     BESK 9474    -0.27%     CEVI 1000    0%     FERS 61933.45    4.96%     GRNT 829.62    1.98%     KMB 5199.83    0.93%     KVAS 14056    0%     MPOL 319    10%     MPT 47735.31    1.74%     MTUR 4817.17    2.49%     OHB 6549.95    1.87%     OKTA 4842.37    3.03%     RMDEN09 98    0%     RMDEN10 97.1    1.89%     RMDEN12 97    -0.1%     RZLV 64.5    -0.42%     RZUS 120    2.56%     SBT 2303.81    3.6%     STB 1149.67    2.33%     STBP 1100    0%     STIL 135    1.12%     TEL 288    2.86%     TKVS 5350    8.08%     TNB 14700    2.38%     TPLF 824.9    9.99%     TTK 1173.93    0.46%     UNI 2300    -0.46%

(ВИДЕО) Свињи се гојат во депонијата Новаци

Објавено во: Македонија 12 Август, 2018

Екипата на ТВ21 со своја камера сними како домашни свињи се гојат на депонијата во Новаци.

Депонијата е сместена среде Пелагонија, а за телевизијата жителите открија дека најмалку два пати годишно се пуштаат педесетина свињи за гоење, па на есен се продаваат на добиточните пазари. 

Никој од надлежните инспекторати ниту еднаш досега не презел ништо за да го оневозможи одгледувањето животни наменети за човечка исхрана на една ваква депонија.

Од ЈКП „Комуналец“ Битола велат дека со помош на еколошко средство е средена горната депонија, а во моментов се работи на долната. Велат дека депонијата повеќе не се самозапалува и дека причина за пожарот е човечки фактор.

Вработениот на депонијата ни објасни дека со булдужер го рамнат ѓубрето, а потоа се посипува со земја. Но не смеат во никој случај целосно да ја затворат, бидејќи 55% e јаглероден диоксид, а 45% метан што би значело голема експлозија доколку целосно се затвори.

Дневно се депонираат по 80 тони комунален отпад, а на годишно ниво 25.000 тони. 


Можеби ќе ве интересира

Мицкоски веднаш ќе ги исклучи седумте пратеници кои гласаа

Мицкоски веднаш ќе ги исклучи седумте пратеници кои гласаа

Мицкоски: Се ветувало ослободување од обвиненијата

Мицкоски: Се ветувало ослободување од обвиненијата

Ципрас со честитка за Заев

Ципрас со честитка за Заев

(ГАЛЕРИЈА) Никола Груевски гласаше против, но кој даде зелено светло за промени на Уставот?

(ГАЛЕРИЈА) Никола Груевски гласаше против, но кој даде зелено светло за промени на Уставот?

Заев се заблагодари и на вмровците: Со вакви одлуки луѓето стануваат херои

Заев се заблагодари и на вмровците: Со вакви одлуки луѓето стануваат херои

Му олесна и на Ахмети!

Му олесна и на Ахмети!

Пратениците од опозицијата кои излегоа на слобода гласаа „За“

Пратениците од опозицијата кои излегоа на слобода гласаа „За“

80 пратеници гласаа „За“

80 пратеници гласаа „За“

ВО ЖИВО: Следете ја седницата за уставни измени

ВО ЖИВО: Следете ја седницата за уставни измени