26 Ноември, 2022
0.0232

(ВИДЕО) Талибанците ги „погребаа“ НАТО и САД, носеа ковчези со нивните знамиња

Објавено во: Свет 01 Септември, 2021

Добивај вести на Viber

Талибанците одржале лажен погреб на САД и НАТО. 

Приврзаниците на Taлибанците вчера во источниот град Кост одржале лажен погреб, во текот на кој носеле импровизирани сандаци прекриени со знамињата на САД, Франција, Велика Британија и НАТО. Дел од присутните држеле пиштоли насочени кон воздухот. 

Службеникот на Талибанците, Кари Саид Хости, за локалната телевизиска станица изјавил дека 31-ви август е нивниот официјален „Ден на слободата“. 

САД на 30-ти август пред полноќ завршиле со евакуацијата на цивилите од главниот град Кабул и го завршиле повлекувањето од Авганистан.

Судири меѓу Фронтот за национален отпор (НРФ) и талибанските милитанти беснеат во различни региони на провинциите Панџшир, Парван и Баглан, објави денеска новинската агенција Асвака.


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ВИДЕО: КАДЕ И ДА СЕ ПОЈАВИ, МАКРОН ДОБИВА ШЛАКАНИЦИ:Францускиот претседател се повеќе е на мета на незадоволните граѓани

ВИДЕО: КАДЕ И ДА СЕ ПОЈАВИ, МАКРОН ДОБИВА ШЛАКАНИЦИ:Францускиот претседател се повеќе е на мета на незадоволните граѓани

СЕ ПРАВИ НОВА ЛИСТА НА ПАТОГЕНИ ОД КОИ МОЖЕ ДА ИЗБИЕ ПАНДЕМИЈА: Болест Х, новата високоризична закана

СЕ ПРАВИ НОВА ЛИСТА НА ПАТОГЕНИ ОД КОИ МОЖЕ ДА ИЗБИЕ ПАНДЕМИЈА: Болест Х, новата високоризична закана

СЕ ИСПОЛНУВА СОНОТ НА СЕКОЈ ИСЕЛЕНИК ОД БАЛКАНОТ:Германија планира да го олесни процесот за добивање државјанство

СЕ ИСПОЛНУВА СОНОТ НА СЕКОЈ ИСЕЛЕНИК ОД БАЛКАНОТ:Германија планира да го олесни процесот за добивање државјанство

КОРОНА ВИРУСОТ ПОВТОРНО СЕ ШИРИ: Рекорден број на случаи во Кина, расте вирусот на национално ниво

КОРОНА ВИРУСОТ ПОВТОРНО СЕ ШИРИ: Рекорден број на случаи во Кина, расте вирусот на национално ниво

Факти кои можеби не сте ги знаеле за Катар

Факти кои можеби не сте ги знаеле за Катар

Путин пред мајките на војниците изјави дека не жали што ја почнал војната

Путин пред мајките на војниците изјави дека не жали што ја почнал војната

(ВИДЕО) Катар има свој „град на духови“ кој е атракција

(ВИДЕО) Катар има свој „град на духови“ кој е атракција

Италијанско село е број еден во светот со стогодишни жители - која е тајната на долговечноста?

Италијанско село е број еден во светот со стогодишни жители - која е тајната на долговечноста?

(ВИДЕО) Колумбиска судијка се појави во непристојно издание на судско рочиште на Зум

(ВИДЕО) Колумбиска судијка се појави во непристојно издание на судско рочиште на Зум