14 Јуни, 2021
0.0196

(ВИДЕО) ТАТКО ДИВЈАК ГО ШУТИРА СВОЈОТ СИН ПРЕД СОУЧЕНИЦИТЕ - насилникот е уапсен, еве кој го спасил детето

Објавено во: Балкан 09 Јуни, 2021

Татко кој брутално го шутираше својот син на прослава на матура во училишниот двор на место во близина на Прокупње, Србија, е уапсен за семејно насилство.

Тој беше притворен до 48 часа, по што ќе биде донесен во Основното јавно обвинителство, кое ќе одлучи дали е потребно да му одреди мерка притвор.

Нему исто така му се определени мерките предвидени со Законот за спречување на семејно насилство - отстранување од семејната куќа и забрана за пристапување кон жртвите на семејно насилство.

Драган Гејо, директорот на Училишниот оддел во Ниш, потврди дека инцидентот бил пријавен кај нив. Тој рече дека случајот бил пријавен во полиција, а веднаш бил организиран и тим за да работи со студентите.

Беа известени Центарот за социјална работа и ресорното министерство.

Инаку, како што покажува видеото, дивото тепање на детето го прекина храбар учител, додека децата стоеја и зјапаа во целата сцена.

Инцидентот се случил кога таткото на едно момче се приближил до група матуранти и го извлекол синот од толпата, по што го турнал на бетонот и започнал крваво да го шутира! Останатите деца во шок гледаа што се случува и на никој од основците не смеел да реагира и да го спречи ова ужасно насилство.

Погледнето го видеото.


Како што Курир.рс дознава неофицијално, тоа било прослава на крајот на учебната година, а еден револтиран татко решил да ја запре прославата на децата и гневот кон неговиот син да го истиури пред полн двор на деца.

Директорот на училиштето за Курир.рс изјави дека инцидентот се случил во понеделникот, кога матурантите сами ја организирале прославата и ги поканиле трубачите. За среќа, инцидентот се случил додека наставниците и одделенските наставници сè уште биле на училиште.

„Момчето кое беше претепано не е матурант, туку ученик во седмо одделение, кое се придружи на прославата на неговите пријатели од средно училиште. Во еден момент дојде неговиот татко и никој не можеше да се сомнева ниту што ќе се случи понатаму. Не бев на училиште кога се случи тоа, но бев шокиран кога го видов тепањето на видеото. Таткото го извлече детето и крвнички го претепа, а целиот инцидент го спречи еден наш храбар учител“, рече директорот на училиштето и додаде дека училиштето реагирало веднаш по инцидентот.

Веднаш, според него, се сретнал училишниот тим за насилство, се зборувало и се предложил план за заштита на децата.

„Целиот случај го пријавив во Центарот за социјална работа, полициската администрација на тоа место и училишната администрација во Ниш. На станицата дадов изјава како директор и наставниците кои присуствуваа на инцидентот. Полицијата не била во училиштето, но дознав дека таткото подоцна бил испрашуван од полицијата и дека му било наредено да го отстранат од куќата.

Обвинителот беше информиран за целиот случај и ќе се поведе постапка против таткото. Тој додаде дека училиштето е подготвено да соработува со властите, но приоритет им е ученикот кој бил претепан, како и децата кои го гледале насилството.

„Децата кои се најдоа таму доживеаја голема траума. Беше очигледно дека децата замрзнаа од страв и тие ќе бидат интервјуирани одделно во наредните денови за да не влијае на нивната психолошка состојба. Што се однесува до претепаното момче, тој денес не беше на училиште затоа што беше во Центарот за социјална работа и на лекарски прегледи. Штом повторно започне со часови, нашиот психолог ќе посвети целосно внимание на него за да му помогне што побрзо да ја надмине траумата“, заклучи тој.

Извор и фото: Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

СИНОТ НА ЕКС КОМАНДАНТОТ НАЈАВИ: Ќе бараме Ратко Младиќ да оди на лекување

СИНОТ НА ЕКС КОМАНДАНТОТ НАЈАВИ: Ќе бараме Ратко Младиќ да оди на лекување

Бојко Борисов: Со Заев се обидуваме работите да одат од дното нагоре

Бојко Борисов: Со Заев се обидуваме работите да одат од дното нагоре

КАТАКЛИЗМИЧНИ ПОПЛАВИ ВО ГРЦИЈА: Загина човек во Солун, силниот порој го однел неговиот автомобил

КАТАКЛИЗМИЧНИ ПОПЛАВИ ВО ГРЦИЈА: Загина човек во Солун, силниот порој го однел неговиот автомобил

МАКЕДОНЕЦ НА ЧЕЛО НА АЕРОДРОМОТ ВО ЦРНА ГОРА: Горан Јандреоски е избран за нов извршен директор

МАКЕДОНЕЦ НА ЧЕЛО НА АЕРОДРОМОТ ВО ЦРНА ГОРА: Горан Јандреоски е избран за нов извршен директор

КУЌИ НА ПРОДАЖБА ЗА ЕДНА КУНА: Хит понуда во Хрватска, еве ги условите за купување

КУЌИ НА ПРОДАЖБА ЗА ЕДНА КУНА: Хит понуда во Хрватска, еве ги условите за купување

СЛОВЕНИЈА ВО ПОРТОКАЛОВАТА ЗОНА: Премиерот Јанша најави набрзо крај на епидемијата на Ковид

СЛОВЕНИЈА ВО ПОРТОКАЛОВАТА ЗОНА: Премиерот Јанша најави набрзо крај на епидемијата на Ковид

ПОЗНАТА ЛОКАЦИЈАТА ВО СРБИЈА КАДЕ ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА СИНОФАРМ: Месечно производство од два милиони вакцини

ПОЗНАТА ЛОКАЦИЈАТА ВО СРБИЈА КАДЕ ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА СИНОФАРМ: Месечно производство од два милиони вакцини

ОПАСНОСТ ОД АЈКУЛИ НА ЈАДРАН ВО ХРВАТСКА? Забележани во плитките води на Корчула

ОПАСНОСТ ОД АЈКУЛИ НА ЈАДРАН ВО ХРВАТСКА? Забележани во плитките води на Корчула

ДЕЦАТА ВО СРБИЈА ЌЕ МОЖЕ ДА ПРИМААТ ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД: Србија ја одобри Фајзер за младите од 12 до 15 години

ДЕЦАТА ВО СРБИЈА ЌЕ МОЖЕ ДА ПРИМААТ ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД: Србија ја одобри Фајзер за младите од 12 до 15 години