19 Јануари, 2020
0.0157

(ВИДЕО) ТАЖНО И ДРАМАТИЧНО ВО АВСТРАЛИЈА: Сиднеј во чад и пепел, пожарникари мака мачат

Објавено во: Свет 07 Декември, 2019

Семејствата се подготвуваат за најлошото бидејќи илјадници стравуваат дека нивните домови би можеле да бидат надвладеани од мега пламенот кој е како бура во Нов Јужен Велс.


Низ пеколен пекол пожарникарите се приближуваат до станбените подрачја.

Иако исцрпени стотици пожарникари ја продолжуваат борбата со пожарите ширум државата, додека чад и понатаму го прекрива Сиднеј.


Доцна во петокот вечерта, пожарникарната служба издаде трезвено предупредување за „многу голема опасност“ за викендот.

-Ова ќе биде долго лето-предупредил министерот за вонредни состојби Дејвид Елиот, пренесе Дејли Меил Австралија.

Пожарот се движи северно од Сиднеј а борбата со огнената стихија може да потрае со недели па дури и до Нова година бидејќи летната сезона таму тукушто почна.


Информациите од светските медиуми велат дека повеќе од шест лица загинале, а 680 домови се уништени додека пожарите пустошат низ Австралија.

Фото: Ројтрес/Дејлимеил

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО+ВИДЕО) БЕЈРУТ „ГОРИ“: На улиците се повредени повеќе од 160 луѓе

(ФОТО+ВИДЕО) БЕЈРУТ „ГОРИ“: На улиците се повредени повеќе од 160 луѓе

(ФОТО) НА МАКРОН МУ ГОРИ ПОД НОЗЕ: Го запалија неговиот омилен ресторан во Париз

(ФОТО) НА МАКРОН МУ ГОРИ ПОД НОЗЕ: Го запалија неговиот омилен ресторан во Париз

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ ВО ПАРИЗ: Макрон евакуиран од театар поради демонстранти

(ВИДЕО) ИНЦИДЕНТ ВО ПАРИЗ: Макрон евакуиран од театар поради демонстранти

(ФОТО+ВИДЕО) Делови од Австралија се борат со поплави

(ФОТО+ВИДЕО) Делови од Австралија се борат со поплави

(ВИДЕО) Американец покажа што се случува ако два часа стоите на - 26 степени

(ВИДЕО) Американец покажа што се случува ако два часа стоите на - 26 степени

КИНА СТАРЕЕ: Работноспособното население се „топи“

КИНА СТАРЕЕ: Работноспособното население се „топи“

ХОРОР ВО ИСЛАНД: Најдени се смрзнати тела на туристи

ХОРОР ВО ИСЛАНД: Најдени се смрзнати тела на туристи

Западните земји се слаби за да ги фрлат Иранците на колена, тврди Хамнеи

Западните земји се слаби за да ги фрлат Иранците на колена, тврди Хамнеи

Силни земјотреси погодија две земји во светот

Силни земјотреси погодија две земји во светот