07 Април, 2020
0.0240

(ВИДЕО) Тлото во Албанија не престана да се тресе: Епицентарот на земјотресот во Јадранското море

Објавено во: Балкан 22 Септември, 2019

Тлото на Албанија не престана да се тресе. Во трите земјотеси кои вчера ја погодија земјата има повредени десетици граѓани. Оштетени се згради и други објекти, а некои а во некои делови од земјата немаше ниту струја по земјотресот.

Седум минути по полноќ, уште еден, четврт по ред земјотрес ја погоди Албанија.

Земјотресот бил со епицентар на 30 километри од Тирана и со магнитуда од 4.9 степени по Рихтер, на длабочина од 2 километри.

Епицентарот на земјотресот бил во Јадранското море, меѓу градовите Драч и Синѓин.

Поради земјотресот и ситуацијата во која се наоѓа земјата и премиерот на Албанија, Еди Рама го откажа патувањето за Њујорк во ООН и вчера се врати од Франкфурт поради создадената ситуација по силниот земјотрес што ја погоди вчера попладнето Албанија.

Според локалните медиуми, голем број на граѓани во Драч изјавиле дека ќе спијат под отворено небо, бидејќи се плашат од нов земјотрес. Локалните медиуми, исто така информираат дека во Драч и Тирана има оштетени куќи. А неколку домаѓинства останале и без електрична енергија.

Ова е најсилниот земјотрес во последните 30 години во Албанија, а се почувствува и во Македонија.


Можеби ќе ве интересира

ИМА И ТОА: Француска компанија во Србија делела откази во менза

ИМА И ТОА: Француска компанија во Србија делела откази во менза

ПОЛИЦИСКИ ЧАС ОД 24 ЧАСА - ова на Србите им го советуваат кинеските лекари

ПОЛИЦИСКИ ЧАС ОД 24 ЧАСА - ова на Србите им го советуваат кинеските лекари

Жерновски го пофали лидерот на грчката опозиција Ципрас

Жерновски го пофали лидерот на грчката опозиција Ципрас

Српскиот епидемилог Бранислав Тиодоровиќ: ОД ЈУНИ ЌЕ ЖИВЕЕМЕ НОРМАЛНО, ВИРУСОТ ГО УНИШТУВААТ УЛТРАВИОЛЕТОВИТЕ ЗРАЦИ

Српскиот епидемилог Бранислав Тиодоровиќ: ОД ЈУНИ ЌЕ ЖИВЕЕМЕ НОРМАЛНО, ВИРУСОТ ГО УНИШТУВААТ УЛТРАВИОЛЕТОВИТЕ ЗРАЦИ

ГАФ на докторот стана ХИТ: Им се заблагодарувам на новинарите што на сите им донесоа дома коронавирус

ГАФ на докторот стана ХИТ: Им се заблагодарувам на новинарите што на сите им донесоа дома коронавирус

ПОВТОРНО ЗЕМЈОТРЕС: Се стресе Загреб

ПОВТОРНО ЗЕМЈОТРЕС: Се стресе Загреб

ГРЧКИ ЕПИДЕМИОЛОГ: Новиот вирус го „убива“ и мозокот

ГРЧКИ ЕПИДЕМИОЛОГ: Новиот вирус го „убива“ и мозокот

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО СЛЕДИ СРПСКИОТ ПРИМЕР: Нема движење од сабота од 13 до понеделник до 5 часот

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО СЛЕДИ СРПСКИОТ ПРИМЕР: Нема движење од сабота од 13 до понеделник до 5 часот

ЦЕЛ КАМП ОДИ ВО КАРАНТИН: Заразени мигранти во Грција

ЦЕЛ КАМП ОДИ ВО КАРАНТИН: Заразени мигранти во Грција