23 Март, 2018
0.0701

(ВИДЕО) ТРАМП ЈА ОТВОРИ ПАНДОРИНАТА КУТИЈА: Улиците на Витлеем како бојни полиња

Објавено во: Свет 07 Декември, 2017

Улиците на Витлеем наликуваат на бојни полиња меѓу окупационата војска на Израел и Палестинците. 

Ова се случува откако американскиот претседател Доналд Трамп, најави изградба на американска амбасада во Ерусалим.

И Израел и Палестина полагаат право на Ерусалим кој со чинот на Трамп ќе стане главен град на Израел во потполност. Палестинците, религиозните и секуларните, се со став дека американскиот потег ќе предизвика потежок пристап на мировните преговори затоа што Ерусалим, односно неговиот иден статус е најважната тема за двете страни.

Одлуката на Трамп врши некој вид зацементирање на моменталната состојба која не оди во прилог на Палестина. Западниот дел на градот Израел го анектираше во 1948 година, додека источниот дел оф градот го окупираше во 1967 година.

Палестинските лидери повикаа на тридневни протести, а поголемиот дел од меѓународната заедница го осуди потегот на Вашингтон. Свикана е седница на Советот за безбедност на Обединетите нации.

Повеќето држави од светот амбасади во Израел изградија во Тел Авив. Москва е сериозно загрижена поради одлуката на САД да го премести седиштето на амбасадата од Тел Авив во Ерусалим, соопштија од руското Министерство за надворешни работи. Трамп ја отвори пандорината кутија на Блискиот Исток.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ОВА ГИ ЗАЧУДИ ЕКСПЕРТИТЕ: 150 китови се насукаа на плажа

(ВИДЕО) ОВА ГИ ЗАЧУДИ ЕКСПЕРТИТЕ: 150 китови се насукаа на плажа

Киднаперот е убиен, заврши заложничката драма во Франција

Киднаперот е убиен, заврши заложничката драма во Франција

Заложничка драма во Франција: Припадник на ИД држи заложници во супермаркет

Заложничка драма во Франција: Припадник на ИД држи заложници во супермаркет

Скрипал и неговата ќерка во неволја, експерти стравуваат за загрозување на нивните ментални способности

Скрипал и неговата ќерка во неволја, експерти стравуваат за загрозување на нивните ментални способности

БУРА ВО КАТАЛОНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, Каталонците не можат да изберат претседател

БУРА ВО КАТАЛОНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, Каталонците не можат да изберат претседател

Курц: Исламот е признат во Австрија, но не и радикализмот

Курц: Исламот е признат во Австрија, но не и радикализмот

Плејбој зајачицата и се извини на Меланија за аферата со Трамп

Плејбој зајачицата и се извини на Меланија за аферата со Трамп

Трамп ја прослави грчката независност во Белата куќа

Трамп ја прослави грчката независност во Белата куќа

Човековата негрижа нема граници: умре последниот мажјак од северниот бел носорог

Човековата негрижа нема граници: умре последниот мажјак од северниот бел носорог