06 Јули, 2020
0.0299

(ВИДЕО) ТРИ НЕДЕЛИ ПРЕЖИВЕАЛ ВО ДИВИНАТА НА АЛЈАСКА: Едвај го пронашле кога му изгорела куќичката

Објавено во: Свет 14 Јануари, 2020

Триесет годишен маж е спасен откако повеќе од три недели поминал во дивината на Алјаска со малку вода и храна, јави БиБиСи.

Тајсон Стил бил со добро здравје кога е најден во четвртокот 32 километри од местото Сквентна, соопштиле спасувачите.

Спасувачките служби го пронашле откако монтажната куќичка направена од даски и церада му изгорела.

Преживеал на ниски температури јадејќи конзервирана храна, па изработил шатор од остатоците на куќичката.


Во снегот напишал порака СОС

Властите го пронашле откако загрижени членови на семејството побарале да се провери што се случува со него. Во снегот на напишал пораката СОС со помош на остатоците од колибата.

Хеликоптерската екипа околу 11 часот го забележала знакот СОС а Стил излегол од импровизираниот заклон бидејќи го видел леталото и мавтал со раце.

Сквентна која има 35 жители, се наоѓа 113 км северозападно до Енкоринџ, најголемиот град на Алјаска.

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО+ВИДЕО) ВУХАН ПОД ВОДА: Милиони луѓе се загрозени од поплавите

(ФОТО+ВИДЕО) ВУХАН ПОД ВОДА: Милиони луѓе се загрозени од поплавите

(ВИДЕО) ИМААТ ЗА 600 ОТСТО ПОВЕЌЕ ЗАРАЗЕНИ: Починатите ги погребуваат ноќе и во групи

(ВИДЕО) ИМААТ ЗА 600 ОТСТО ПОВЕЌЕ ЗАРАЗЕНИ: Починатите ги погребуваат ноќе и во групи

На повидок нова пандемија во Кина?

На повидок нова пандемија во Кина?

КОРОНАВИРУСОТ СЕ ПРЕНЕСУВА ПРЕКУ ВОЗДУХ - тврдат научници и бараат СЗО да ги промени препораките

КОРОНАВИРУСОТ СЕ ПРЕНЕСУВА ПРЕКУ ВОЗДУХ - тврдат научници и бараат СЗО да ги промени препораките

Легендарниот композитор Енио Мориконе почина на 91 година откако го скрши колкот

Легендарниот композитор Енио Мориконе почина на 91 година откако го скрши колкот

ПОДАТОЦИ ПО ЗЕМЈИ ВО СВЕТОТ: Во Грција повеќето од заболените се туристи

ПОДАТОЦИ ПО ЗЕМЈИ ВО СВЕТОТ: Во Грција повеќето од заболените се туристи

Да ти се скрши срцето: Се обидувал да ја оживее баба му која умирала од Ковид - 19

Да ти се скрши срцето: Се обидувал да ја оживее баба му која умирала од Ковид - 19

Раперот Канје Вест ќе се кандидира за претседател на САД

Раперот Канје Вест ќе се кандидира за претседател на САД

Осумгодишно дете убиено во трговски центар во САД

Осумгодишно дете убиено во трговски центар во САД