22 Ноември, 2019
0.0168

(ВИДЕО) ТРИ ЖРТВИ ВО ПРОТЕСТИТЕ ВО ЧИЛЕ: Власта се откажа од поскапувањето на превозот

Објавено во: Свет 20 Октомври, 2019

Во протестите во Чиле има тројца мртви.

Властите во Сантијаго, објавија дека жртвите загинале синоќа во пожар предизвикан во супермаркет. Двајца луѓе изгореа на лице место, а третиот починал во болница. 

Владата се откажа од поскапувањето на цените на превозот, поради  десетдневните насилни протести.  Цените биле покачени од 800 на 830 пезоси, што е околу 4 американски центи.


Претседателот Себастијан Пињера објави дека владата ќе ги укине повисоките цени за картата за метро.

Можеби ќе ве интересира

НЕ Е САМО ГЕРМАНИЈА: Мигрантите се насочија кон друга држава

НЕ Е САМО ГЕРМАНИЈА: Мигрантите се насочија кон друга држава

УНЕСКО ја опомена Венеција, виси нивниот статус на заштитено светско наследство

УНЕСКО ја опомена Венеција, виси нивниот статус на заштитено светско наследство

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Уби бездомничка откако му побара пари

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Уби бездомничка откако му побара пари

Луксембург станува првата земја која ќе го направи целиот јавен превоз бесплатен

Луксембург станува првата земја која ќе го направи целиот јавен превоз бесплатен

(ВИДЕО) АПОКАЛИПТИЧНИ СЦЕНИ ВО АВСТРАЛИЈА: Беснеат пожари, портокалово небо, се пржат на 40 степени

(ВИДЕО) АПОКАЛИПТИЧНИ СЦЕНИ ВО АВСТРАЛИЈА: Беснеат пожари, портокалово небо, се пржат на 40 степени

Убиецот го откри мотивот зошто го уби синот на поранешниот германски претседател

Убиецот го откри мотивот зошто го уби синот на поранешниот германски претседател

МЕРКЕЛ ВО ЗАГРЕБ: Како гледа на новата методологија која ја предложи Франција?

МЕРКЕЛ ВО ЗАГРЕБ: Како гледа на новата методологија која ја предложи Франција?

(ВИДЕО) Силни земјотреси во три земји

(ВИДЕО) Силни земјотреси во три земји

Путин тврди дека неколку земји размислуваат да си заминат од ЕУ

Путин тврди дека неколку земји размислуваат да си заминат од ЕУ