20 Август, 2018
0.2618
    FERS 58000    -2.52%     OKTA 4211    -0.1%     SBT 2000    0%     STB 1035    0.34%     STIL 135    2.88%     TEL 277    -0.14%     TNB 14100    -0.21%     TPLF 1216    -0.33%     UNI 2360    -1.67%

(ВИДЕО) Турчин на „Сакам да бидам Милионер“ доби прашање кое е новото име на Македонија

Објавено во: Балкан 18 Јули, 2018

Видео: !ТВ

Турски натпреварувач во популарната емисија „Сакам да бидам Милионер“ која се емитуваше на 16 јули на турскиот канал АТВ, остана без парична награда затоа што не знаеше кое е новото договорено име на Македонија во спорот со Грција.

Прашањето гласеше „Дали знаете како во иднина ќе се вика Поранешната југословенска република Македонија“.

21-годишната натпреварувачка требаше да одговара за 15 илјади турски лири на прашањето „Поранешна Република Македонија која со години го има проблемот со името со Грција по долго време дојдоа до договор. Кое е новото име? Под А – Горна Македонија, под Б – Долна Македонија, под Ц – Северна Македонија и под Д – Јужна Македонија’“.

По прашањето, натпреварувачка побара телефонски џокер, која го кажа одговорот под Горна Македонија, по што натпреварувачката беше елиминирана.


Можеби ќе ве интересира

НАПАД НА АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДА ВО ТУРЦИЈА: Од автомобил во движење одекнаа рафали

НАПАД НА АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДА ВО ТУРЦИЈА: Од автомобил во движење одекнаа рафали

Додека нашите политичари мислат дека се Богови, Себастијан Курц лета со нискобуџетни компании како обичен граѓанин

Додека нашите политичари мислат дека се Богови, Себастијан Курц лета со нискобуџетни компании како обичен граѓанин

СПАСЕНА БРИТАНКА КОЈА ПАДНАЛА ОД КРУЗЕР ВО ЈАДРАНОТ: Цела ноќ поминала во морето

СПАСЕНА БРИТАНКА КОЈА ПАДНАЛА ОД КРУЗЕР ВО ЈАДРАНОТ: Цела ноќ поминала во морето

ЛИРАТА ВО ПАД, ЕРДОГАН НЕ СЕ ПРЕДАВА: Турција ќе го оствари тоа што го зацртала

ЛИРАТА ВО ПАД, ЕРДОГАН НЕ СЕ ПРЕДАВА: Турција ќе го оствари тоа што го зацртала

Уште една балканска земја ги проверува мостовите

Уште една балканска земја ги проверува мостовите

(ВИДЕО) ЕРДОГАН ДОБИ УШТЕ ЕДЕН МАНДАТ ВО АКП: Порача дека Турците нема да се поклонуваат

(ВИДЕО) ЕРДОГАН ДОБИ УШТЕ ЕДЕН МАНДАТ ВО АКП: Порача дека Турците нема да се поклонуваат

(ВИДЕО) Поранешен комичар кој имитирал политичари ќе составува Влада во Словенија

(ВИДЕО) Поранешен комичар кој имитирал политичари ќе составува Влада во Словенија

(ВИДЕО) ДРАМА НА НЕБОТО: Параглајдерист се бореше да се спаси

(ВИДЕО) ДРАМА НА НЕБОТО: Параглајдерист се бореше да се спаси

(ВИДЕО) Србија го затвори воениот детски камп на Златибор

(ВИДЕО) Србија го затвори воениот детски камп на Златибор