05 Април, 2020
0.0421

(ВИДЕО) Уапсен член на криминална група на Попова Шапка, кој бил баран од Интерпол

Објавено во: Македонија 25 Август, 2019

Педесет и пет годишен државјанин на Германија е уапсен ан Попова Шапка, по барање на Интерпол.

Германецот Р.В.Л. бил член на меѓународна криминална група, а подолго време престојува на Попова Шапка користејќи лажен идентитет.

Македонската полиција во заедничка соработка со германската пред три дена го уапсиле Р.В.Л.

По него имало меѓународна потерница на Интерпол заради организирање и набавка на 700 кг кокаин од Јужна Америка до Хамбург.

При претресот на викендицата, пронајдени и одзмени се и помала количина кокаин и марихуана, како и пет телефони, две платежни картички, пари, лап топ, германска патна исправа на друго име, фалсификувана полска возачка дозвола  и други предмети.


Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава против германскиот државјанин поради основано соменениеза сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ и за „фалсификување исправа“.

Педесет и пет годишниот Р.В.Л се наоѓа во притвор во траење од 30 дена, кој му го одреди судија на претходна.


Можеби ќе ве интересира

Ковид-19: 72 новозаразени со вирусот, вкупниот број денеска е 555

Ковид-19: 72 новозаразени со вирусот, вкупниот број денеска е 555

Ковид-19: 72 новозаразени со вирусот, вкупниот број денеска е 555

Ковид-19: 72 новозаразени со вирусот, вкупниот број денеска е 555

ИНТЕРВЈУ ПЕНДАРОВСКИ: Ја следиме ситуацијата, не исклучувам и порадикални мерки

ИНТЕРВЈУ ПЕНДАРОВСКИ: Ја следиме ситуацијата, не исклучувам и порадикални мерки

Јанша пресече-На повик на Мицкоски испративме помош

Јанша пресече-На повик на Мицкоски испративме помош

АРНАЛ: ЗА НАМАЛЕНИ ЕМИСИИ, ПОТРОШУВАЧКА НА ЕНЕРГИЈА И ПОДОБРИ ГРАДБИ ТРЕБА ДА СЕ ПРИМЕНИ БИМ ВО ГРАДЕЖНИШТВОТО

АРНАЛ: ЗА НАМАЛЕНИ ЕМИСИИ, ПОТРОШУВАЧКА НА ЕНЕРГИЈА И ПОДОБРИ ГРАДБИ ТРЕБА ДА СЕ ПРИМЕНИ БИМ ВО ГРАДЕЖНИШТВОТО

Терапијата за дијабетес навреме да се обезбеди

Терапијата за дијабетес навреме да се обезбеди

Филипче: Здравството ќе го издржи ударот само со добра диспиплина

Филипче: Здравството ќе го издржи ударот само со добра диспиплина

Пендаровски: Некоја од земјите членки може ќе сака да го отежне нашиот пат кон ЕУ

Пендаровски: Некоја од земјите членки може ќе сака да го отежне нашиот пат кон ЕУ

И ВО КАРАНТИН СЕ ФУНКЦИОНИРА: Еве кои маркети се пријавија да вршат нарачки во Куманово

И ВО КАРАНТИН СЕ ФУНКЦИОНИРА: Еве кои маркети се пријавија да вршат нарачки во Куманово