20 Март, 2023
0.0214

(ВИДЕО) Украинците тврдат дека само за една ноќ уништиле 10 руски тенкови

Објавено во: Свет 18 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Украинските безбедносни служби објавија видео од уништување на 10 руски тенкови и уште едно возило и тврдат дека тоа го направиле за една ноќ. 

„Нашите специјални сили од Центарот за специјални операции „А“ уништија непријателска опрема во правец на Доњецк. Запален е и еден непријател БТР. Со тој чин во една ноќ се уништени единаесет мети“, се вели во соопштението.

Сепак, Олександр Сирски, командант на копнената армија на Украина и командант на Источната група на вооружените сили на Украина, изјави дека Русија го напаѓа скоро целиот источен фронт. Жестоки борби се водат околу градот Бахмут. 

Руската платеничка група Вагнер планира да регрутира 30.000 нови борци до средината на мај. Сите кои во Русија ќе шират лажни вести за платениците ги чека затворска казна до 5 години. Претседателот на Украина Володимир Зеленски денеска воведе лични санкции против сирискиот претседател Башар Ал Асад, пренесува РИА Новости.

Рускиот претседател Владимир Путин денеска беше во посета на Крим. 


Можеби ќе ве интересира

СРЕДБАТА МЕЃУ ПУТИН И КСИ ПОВАЖНА ОТКОЛКУ ШТО ИЗГЛЕДА - внимателно ќе се разгледа кинескиот план за мир во Украина

СРЕДБАТА МЕЃУ ПУТИН И КСИ ПОВАЖНА ОТКОЛКУ ШТО ИЗГЛЕДА - внимателно ќе се разгледа кинескиот план за мир во Украина

ПОГЛЕДНЕТЕ МУ ЈА РАКАТА, ПУТИН МОЖЕБИ ПРАТИЛ ДВОЈНИК ВО МАРИУПОЛ - еве што забележа професор од Оксфорд

ПОГЛЕДНЕТЕ МУ ЈА РАКАТА, ПУТИН МОЖЕБИ ПРАТИЛ ДВОЈНИК ВО МАРИУПОЛ - еве што забележа професор од Оксфорд

Која европска земја не сака да прати оружје во Украина?

Која европска земја не сака да прати оружје во Украина?

Израелски министер од Париз порача дека Палестинците не постојат

Израелски министер од Париз порача дека Палестинците не постојат

Потона рејтингот на Макрон

Потона рејтингот на Макрон

Полски амбасадор: Русија граба територии и деца, ако Украина не се одбрани, Полска ќе мора да влезе во војната

Полски амбасадор: Русија граба територии и деца, ако Украина не се одбрани, Полска ќе мора да влезе во војната

„ОВА Е ЛАГА, ОВА Е САМО ШОУ“: При посетата на Мариупол, Путин „слушна“ и забелешки (ВИДЕО)

„ОВА Е ЛАГА, ОВА Е САМО ШОУ“: При посетата на Мариупол, Путин „слушна“ и забелешки (ВИДЕО)

ЌЕ ДОБИЕ ЛИ РУСИЈА ПОНУДА КОЈА НЕ СЕ ОДБИВА: Кси Џинпинг во посета

ЌЕ ДОБИЕ ЛИ РУСИЈА ПОНУДА КОЈА НЕ СЕ ОДБИВА: Кси Џинпинг во посета

ЈА ИМА ЛИ МАКЕДОНИЈА НА ЛИСТАТА НАЈСРЕЌНИ ЗЕМЈИ? Еве што вели овогодинешниот извештај и кои се најсреќните земји за живеење

ЈА ИМА ЛИ МАКЕДОНИЈА НА ЛИСТАТА НАЈСРЕЌНИ ЗЕМЈИ? Еве што вели овогодинешниот извештај и кои се најсреќните земји за живеење