16 Октомври, 2019
0.0155

(ВИДЕО) ВАКВИ ДОЖДОВИ НЕМАЛО ЕДЕН ВЕК: Во Шпанија поплави однесоа жртви

Објавено во: Свет 12 Септември, 2019

Шпанија се бори со големи поплави кои однесоа човечки животи.

Две лица загинаа во невремето кое зафати поголем дел од југоистокот на Шпанија, носејќи дождови какви немало во последните 100 години.

Маж и жена на возраст од 70 години се пронајдени мртви во превртен автомобил кој го однела надојдената вода на околу 100 километри јужно од Валенсија.

Во тој регион е прогласен „црвен метеоаларм“, а од шпанската метеоролошка служба "AEMET" предупредија дека таа област е во „исклучителна опасност“. 

Јужно од Валенсија наврнале речиси 300 литри дожд на метар квадратен во рок од 24 часа. Според "AEMET", ова се најобилните врнежи на дожд од 1917-та година.

Засега нема извештаи за повредени, а локалните училишта ја откажаа наставата за повеќе од 250 илјади ученици. Се очекуваат нови дождови. 


Можеби ќе ве интересира

Уште една земја ќе оди на референдум за независност

Уште една земја ќе оди на референдум за независност

(ВИДЕО) ЧЕРНОБИЛ Е ДОМ НА НАЈУПОРНИТЕ: Не го напуштиле и покрај катастрофата

(ВИДЕО) ЧЕРНОБИЛ Е ДОМ НА НАЈУПОРНИТЕ: Не го напуштиле и покрај катастрофата

БРЕГЗИТ САГА: На Џонсон му тече времето, ќе падне договор во последен момент?

БРЕГЗИТ САГА: На Џонсон му тече времето, ќе падне договор во последен момент?

ЕУ БАРА ТУРЦИЈА ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД СИРИЈА: Eрдоган не попушта

ЕУ БАРА ТУРЦИЈА ДА СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД СИРИЈА: Eрдоган не попушта

Орбан го призна поразот: Опозицијата ќе ја „буди“ Будимпешта во Европа

Орбан го призна поразот: Опозицијата ќе ја „буди“ Будимпешта во Европа

(ВИДЕО) СИЛЕН ТАЈФУН СЕ БЛИЖИ ДО ЈАПОНИЈА: Евакуирани милиони, има жртви, ветер корне кровови

(ВИДЕО) СИЛЕН ТАЈФУН СЕ БЛИЖИ ДО ЈАПОНИЈА: Евакуирани милиони, има жртви, ветер корне кровови

Шведска бара ЕУ да воведе ембарго за извоз на оружје во Турција

Шведска бара ЕУ да воведе ембарго за извоз на оружје во Турција

Прашајте ме уште нешто: Украинскиот претседател Зеленски одржа прес долг 14 часа

Прашајте ме уште нешто: Украинскиот претседател Зеленски одржа прес долг 14 часа

(ВИДЕО) ВРЕДАТ МИЛИОНИ А СКАПУВААТ ВО ПУСТИНА: Вака изгледа отпад со луксузни автомобили во Дубаи

(ВИДЕО) ВРЕДАТ МИЛИОНИ А СКАПУВААТ ВО ПУСТИНА: Вака изгледа отпад со луксузни автомобили во Дубаи