30 Ноември, 2020
0.0194

(ВИДЕО) Во силниот земјотрес во Турција загинаа најмалку 12 луѓе

Објавено во: Балкан 30 Октомври, 2020

Најмалку 12 загинати и повеќе од 400 повредени има во земјотресот кој ја погоди Турција. 

Веста попладнево ја соопшти Управата за вонредни состојби (АФАД) при Министерството за внатрешни работи на Турција.

Земјотресот со јачина од 6,6 степени по Рихтеровата скала се случи на отворени води во Егејско Море, кај местото Сеферхисар во Измир.

По силниот земјотрес, следеа потреси од 4,9 степени во 13 часот и 5,2 степени во 15.14 часот.

Епицентарот бил во близина на островот Самос, на само триесетина километри од познатото турско летувалиште Кушадаси.

Потресот е почувствуван и во Грција. 

Во Измир се урнаа и згради. 

Можеби ќе ве интересира

Ја премина границата: Пулмологот Несторовиќ во брутално видео Кон и Тиодоровиќ ги претставува како платеници

Ја премина границата: Пулмологот Несторовиќ во брутално видео Кон и Тиодоровиќ ги претставува како платеници

Фајненшл тајмс: Брисел почнува сериозно да ја сфаќа заканата од корупцијата која се случува во Бугарија

Фајненшл тајмс: Брисел почнува сериозно да ја сфаќа заканата од корупцијата која се случува во Бугарија

Вучиќ: Северна Македонија има вкупно повеќе починати од Србија, а е многу помала

Вучиќ: Северна Македонија има вкупно повеќе починати од Србија, а е многу помала

Бојко Борисов за ФАЦ: По фотографијата со пиштол и пари, повеќе не сакам да видам жена во животот

Бојко Борисов за ФАЦ: По фотографијата со пиштол и пари, повеќе не сакам да видам жена во животот

За викенди нема напуштање на градовите - вака земја од регионот ќе се бори со вирусот

За викенди нема напуштање на градовите - вака земја од регионот ќе се бори со вирусот

СРБИЈА УРИВА РЕКОРДИ: Денес скоро 8.000 заразени со коронавирусот

СРБИЈА УРИВА РЕКОРДИ: Денес скоро 8.000 заразени со коронавирусот

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ: Пратеник истакна албанско знаме во српското Собрание, Дачиќ му реагираше

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ: Пратеник истакна албанско знаме во српското Собрание, Дачиќ му реагираше

Румен Радев: Борисов и Заев да не потпишуваат нова декларација без јасни критериуми

Румен Радев: Борисов и Заев да не потпишуваат нова декларација без јасни критериуми

Aрапи ќе градат илјадници станови во Албанија

Aрапи ќе градат илјадници станови во Албанија