24 Март, 2019
0.2754
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

(ВИДЕО ВО ЖИВО) Масакр во Нов Зеланд: 50 куршуми од терорист убија над 40 жртви

Објавено во: Свет 15 Март, 2019

Aвстралиски екстремист (28) отворил оган во џамијата Ал Нур во Нов Зеланд, во градот Крајстчерч. Пукал и во деца, а засега се потврдени 40 жртви.

Сведоците тврдат дека убиецот испукал околу 50 куршуми. Напаѓачот се претставил како Брентон Тарант од Графтон во Австралија.

Наводно, токму тој целиот масакар го пренесувал на Фејсбук а подоцна истото видео го објавил и на Инстаграм. Компанијата Фејсбук спорното видео го отстранила.


Крајстчерч е третиот по големина град во Нов Зеланд. Полицијата додала дека се приведени четворица други и открила неколку експлозивни направи.

Медиуимите од светот додаваат дека не се знае точниот број на жртви и дека нападите се случиле во две џамии кои биле полни со верници.


Повикувајќи се на изјави на очевидци, локални медиуми пренесуваат дека некои од напаѓачите носеле облека која потсетува на воена униформа.

На лице место е упатена и војската која ги деактивирала експлозивните направи пронајдени во возилата на приведените во близина на џамијата.

Можеби ќе ве интересира

Трамп кажа што мисли за Исламска држава

Трамп кажа што мисли за Исламска држава

ОВА ГИ ЗБУНИ ГРАЃАНИТЕ: Необичен феномен над ОАЕ

ОВА ГИ ЗБУНИ ГРАЃАНИТЕ: Необичен феномен над ОАЕ

Колку е полош животот на потстанарите во однос на оние кои живеат во свој стан?

Колку е полош животот на потстанарите во однос на оние кои живеат во свој стан?

АПСЕЊА ВО ФРАНЦИЈА: Казни за „Жолтите елеци“

АПСЕЊА ВО ФРАНЦИЈА: Казни за „Жолтите елеци“

КАТАСТРОФА ОД БИБЛИСКИ РАЗМЕРИ: Цели градови и села се под вода

КАТАСТРОФА ОД БИБЛИСКИ РАЗМЕРИ: Цели градови и села се под вода

Што се случува во џамиите во Нов Зеланд каде беа убиени 50 верници?

Што се случува во џамиите во Нов Зеланд каде беа убиени 50 верници?

Британците најмногу патуваат во овие три земји

Британците најмногу патуваат во овие три земји

(ВИДЕО) Километарска колона од заробени членови на ИСИС, по конечниот пораз

(ВИДЕО) Километарска колона од заробени членови на ИСИС, по конечниот пораз

СДФ прогласи конечна победа, ИСИС е поразен

СДФ прогласи конечна победа, ИСИС е поразен