23 Мај, 2019
0.0420

(ВИДЕО ВО ЖИВО) Масакр во Нов Зеланд: 50 куршуми од терорист убија над 40 жртви

Објавено во: Свет 15 Март, 2019

Aвстралиски екстремист (28) отворил оган во џамијата Ал Нур во Нов Зеланд, во градот Крајстчерч. Пукал и во деца, а засега се потврдени 40 жртви.

Сведоците тврдат дека убиецот испукал околу 50 куршуми. Напаѓачот се претставил како Брентон Тарант од Графтон во Австралија.

Наводно, токму тој целиот масакар го пренесувал на Фејсбук а подоцна истото видео го објавил и на Инстаграм. Компанијата Фејсбук спорното видео го отстранила.


Крајстчерч е третиот по големина град во Нов Зеланд. Полицијата додала дека се приведени четворица други и открила неколку експлозивни направи.

Медиуимите од светот додаваат дека не се знае точниот број на жртви и дека нападите се случиле во две џамии кои биле полни со верници.


Повикувајќи се на изјави на очевидци, локални медиуми пренесуваат дека некои од напаѓачите носеле облека која потсетува на воена униформа.

На лице место е упатена и војската која ги деактивирала експлозивните направи пронајдени во возилата на приведените во близина на џамијата.

Можеби ќе ве интересира

Израел се евакуира, им претстои голема закана

Израел се евакуира, им претстои голема закана

Јункер: Овие популисти и глупави националисти ги сакаат само своите држави

Јункер: Овие популисти и глупави националисти ги сакаат само своите држави

Торнадо однесе три животи и „зароби“ луѓе во домовите

Торнадо однесе три животи и „зароби“ луѓе во домовите

Koj бара милиони отштета од Боинг?

Koj бара милиони отштета од Боинг?

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Има мртви и повредени

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Има мртви и повредени

Она што за Путин е многу вредно е во Загреб, и ќе дојде да го побара

Она што за Путин е многу вредно е во Загреб, и ќе дојде да го побара

ПРВА ВО СВЕТОТ: Франција забрани употреба на пестициди кои се штетни за пчелите

ПРВА ВО СВЕТОТ: Франција забрани употреба на пестициди кои се штетни за пчелите

(ВИДЕО) ТОРНАДА БЕСНЕАТ: Куќи останаа без покриви, патници засолнети на аеродром

(ВИДЕО) ТОРНАДА БЕСНЕАТ: Куќи останаа без покриви, патници засолнети на аеродром

Нов Зеланд станува немилосрден кон странците, еве и зошто

Нов Зеланд станува немилосрден кон странците, еве и зошто