12 Јули, 2020
0.0403

(ВИДЕО) ВОНРЕДНА СОСТОЈБА ВО ВЕНЕЦИЈА: Рекордни поплави-лошото допрва доаѓа

Објавено во: Свет 13 Ноември, 2019

Венеција е погодена од втората најголема плима во историјата, поплавувајќи ја историската базилика и многу градски плоштади и улички.

Градоначалникот Луиџи Бруњаро изјави дека ќе прогласи состојбата на катастрофа и предупреди за значителна штета, пренесува Ројтерс.

-Ситуацијата е драматична. Ќе бараме од Владата да ни помогне, цената ќе биде висока. Ова е резултат на климатските промени-нагласил Бруњаро .


Еден 78-годишен маж загинал при удар на струја кога вода му влегла дома.

Висината на водата на Плоштадот Свети Марко надминала еден метар.

Базиликата „Свети Марко“ е поплавена по шести пат во 1.200 години, од кои четири поплави се случиле во последните 20 години, а последните во октомври 2018 година.


Засега нема извештаи за оштетување на базиликата.

На видео-снимките објавени на социјалните медиуми се гледа како длабока вода што тече како река низ улиците на Венеција, како и високи бранови кои удираат по бродовите кои се заковале .


Градските власти велат дека висината на брановите била 187 сантиметри, нешто помалку од 194 сантиметар снимен во 1966 година.

Обилните дождови го зафатија поголемиот дел од Италија во последните неколку дена, донесувајќи поплави, особено на југот на земјата, а лошото време се прогнозира за наредните денови.


Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ КОИ ЗЕМЈИ НАЈДОБРО СЕ БОРЕА - но короната се враќа и не се знае кога ќе замине

ЕВЕ КОИ ЗЕМЈИ НАЈДОБРО СЕ БОРЕА - но короната се враќа и не се знае кога ќе замине

Ердоган нема да чека долго, на 24 јули во Аја Софија почнуваат молитвите

Ердоган нема да чека долго, на 24 јули во Аја Софија почнуваат молитвите

ИЗГЛЕДА НЕМА НИШТО ОД ИМУНТЕТОТ НА СТАДО - тешко дека вирусот ќе биде искоренет наскоро

ИЗГЛЕДА НЕМА НИШТО ОД ИМУНТЕТОТ НА СТАДО - тешко дека вирусот ќе биде искоренет наскоро

НЕ САМО ВТОР, ЌЕ ИМАМЕ И ТРЕТ БРАН ОД КОВИД-19 - предвидувања на германски виролог

НЕ САМО ВТОР, ЌЕ ИМАМЕ И ТРЕТ БРАН ОД КОВИД-19 - предвидувања на германски виролог

Научниците ќе дадат одговор како вирусот од животни се пренел на луѓе

Научниците ќе дадат одговор како вирусот од животни се пренел на луѓе

Кина обвини, а Казахстан демантира дека кај нив се шири болест поопасна од короната

Кина обвини, а Казахстан демантира дека кај нив се шири болест поопасна од короната

СЗО ПРИЗНА: Вирусот се пренесува преку воздух во ресторани и спортски сали, но потребни се уште истражувања

СЗО ПРИЗНА: Вирусот се пренесува преку воздух во ресторани и спортски сали, но потребни се уште истражувања

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот

(ВИДЕО) ТАА Е ХЕРОЈ: Meдицинска сестра им свири на виолина на заразените од коронавирусот

Ширењето на коронавирусот е надвор од контрола, алармира СЗО

Ширењето на коронавирусот е надвор од контрола, алармира СЗО