12 Април, 2021
0.0207

(ВИДЕО) „ВРИЕ“ ВО ЕРМЕНИЈА: Се бара оставка од Пашинјан кој пак обвини за обид за државен удар

Објавено во: Свет 25 Февруари, 2021

Ерменците масовно излегоа денес на улиците на главниот град Ереван откако премиерот Никол Пашинјан ја обвини војската за обид за пуч.

Од 45-годишниот Пашинјан се бара оставка поради, како што тврдат неговите критичари, погубното отстапување во крвавиот шестнеделен судир на азербејџанските и ерменските сили лани.

„Немаме непријатели во Ерменија. Имаме само браќа и сестри“, додаде премиерот.

Тој е под притисок на опозицијата откако Азербејџан ја порази Ерменија во војната за покраината Нагорно Карабах, која заврши со договор за прекин на конфликтот на 10 ноември и со кој Азербејџан доби големи делови од територијата во планинската зона на Кавказот. Пашинјан е поранешен новинар кој дојде на власт во мирната револуција во мај 2018 година и одбива да отстапи и покрај протестите на опозицијата. Кажа дека ја презема одговорноста за она што се случи, но дека сега треба да се врати безбедноста на земјата. Русија, земја која им е сојузник со воена база објави дека е загрижена околу тензиите во поранешната советска република и повика на смирување. 

Во регионот Нагорно - Карабах, Ерменците ги напуштија своите домови, ги запалија, а ги откопаа и гробовите и ги пренесоа телата на своите предци. Азербејџанците уништуваа верски храмови во местата кои Ерменците ги напуштија. 

foto EPA-EFE


Можеби ќе ве интересира

СВЕТОТ ПРЕД НОВА ЗАКАНА: Бразилскиот сој најбрзо се шири и е најотпорен на вакцини

СВЕТОТ ПРЕД НОВА ЗАКАНА: Бразилскиот сој најбрзо се шири и е најотпорен на вакцини

БЕГАЈЌИ И НА ПОЛИЦИЈАТА КОЈА ИМ ЈА ОТКРИЛА ЗАБАВАТА - младо момче од Белгија паднало од прозор и починало

БЕГАЈЌИ И НА ПОЛИЦИЈАТА КОЈА ИМ ЈА ОТКРИЛА ЗАБАВАТА - младо момче од Белгија паднало од прозор и починало

РАЗБИЕНА СРПСКА КРИМИ БАНДА ВО ШПАНИЈА - уапсени четворица со марихуана од 600 илјади евра

РАЗБИЕНА СРПСКА КРИМИ БАНДА ВО ШПАНИЈА - уапсени четворица со марихуана од 600 илјади евра

ЌЕ СЕ ВАКЦИНИРААТ СИТЕ НАД 30 ГОДИНИ - Јужна Кореја „пресече“ за АстраЗенека

ЌЕ СЕ ВАКЦИНИРААТ СИТЕ НАД 30 ГОДИНИ - Јужна Кореја „пресече“ за АстраЗенека

ЗА ДА СЕ ПОДОБРИ ЕФИКАСНОСТА - Кина размислува да меша различни видови на вакцини

ЗА ДА СЕ ПОДОБРИ ЕФИКАСНОСТА - Кина размислува да меша различни видови на вакцини

ПОДМЕТНУВАЊЕ ИЛИ ПРОБЛЕМ: Свиркачи до ЕМА доставиле документи за четири смртни случаи по Спутник В, од Гамалеа тврдат дека кај ниту еден не е пронајдена никаква врска со вакцината

ПОДМЕТНУВАЊЕ ИЛИ ПРОБЛЕМ: Свиркачи до ЕМА доставиле документи за четири смртни случаи по Спутник В, од Гамалеа тврдат дека кај ниту еден не е пронајдена никаква врска со вакцината

ВАКЦИНИ ИМААТ ДОВОЛНО: Франција и Германија го забрзуваат вакцинирањето

ВАКЦИНИ ИМААТ ДОВОЛНО: Франција и Германија го забрзуваат вакцинирањето

ПРИЧИНАТА БИЛА БИЗАРНА: Еве зошто Ким Џонг Ун погубил еден од своите министри

ПРИЧИНАТА БИЛА БИЗАРНА: Еве зошто Ким Џонг Ун погубил еден од своите министри

БЕЗ ЗАТВОРАЊА И МАСКИ - дали се исплатеше различниот пристап на Шведска во борбата против коронавирусот

БЕЗ ЗАТВОРАЊА И МАСКИ - дали се исплатеше различниот пристап на Шведска во борбата против коронавирусот