21 Јануари, 2019
0.2896
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

(ВИДЕО) Вучиќ: Да се гази и руши Србија е добро

Објавено во: Балкан 14 Декември, 2018

Српскиот претседател, Александар Вучиќ вечерва во обраќањето до јавноста констатираше дека денеска по долгогодишни закани официјално е формирана таканаречената војска на Косово.

Да се гази и руши Србија е добро, вели тој. 

Вучиќ како косовски спонзори ги означи САД, Британија и Германија.

Вели дека сѐ што направија Албанците направија спротивно на нормите на јавното право и на сопствениот највисок правен акт Уставот и покажаа, како и нивните заштитници и спонзори, дека не им е до почитувањето на правото и правдата туку сакаат спроведување на сирова сила, напади врз Србите и нескриен напад врз Србија.

Вучиќ вели дека е создадена атмосфера дека е добро да се гази и руши Србија, како и дека ѝ се префрла за тоа што со мирна и демократска политика се трудела да ги заштити своите државни и национални интереси.

„Велат дека тоа не е во духот на дијалогот и дека не треба да се прави, а заборавија да кажат дека додека го водевме дијалогот дури 19 земји ја признаа независноста на Косово, а потоа им пречи кога 12 земји ќе го повлечат признавањето“, изјави Вучиќ.

На Приштина, како што кажа, ни ден денес не ѝ паѓа на памет да изврши формирање на Заденицата на српски општини.

Американски знамиња се закачени на јужната страна на Митровица, каде што живее претежно албанско население, додека Косово гласаше за создавање сопствена армија. Како одговор на тоа, зградите на северната страна беа обвиени во српски знамиња. Во Приштина се слави поради формирање на косовска армија. 

Можеби ќе ве интересира

За Ципрас ратификацијата на Договорот од Преспа е патриотска должност

За Ципрас ратификацијата на Договорот од Преспа е патриотска должност

Најпотресен момент на Водици: Јована го победи ракот, па доплива до светиот крст-ги расплака сите!

Најпотресен момент на Водици: Јована го победи ракот, па доплива до светиот крст-ги расплака сите!

(ВИДЕО) Хрватски пензионер објасни кој е најдобар лек против грип, од неговата порака за пензионери ќе се смеете цел ден

(ВИДЕО) Хрватски пензионер објасни кој е најдобар лек против грип, од неговата порака за пензионери ќе се смеете цел ден

Колку е максималната казна затвор во земјите на Балканот?Македонија меѓу оние кои имаат доживотна

Колку е максималната казна затвор во земјите на Балканот?Македонија меѓу оние кои имаат доживотна

Протести дури и во Преспа против Спогодбата

Протести дури и во Преспа против Спогодбата

По седум години пауза екс албански политичар се враќа на сцена

По седум години пауза екс албански политичар се враќа на сцена

(ВИДЕО) СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ГО ПОГОДИ КОТОР: Паѓал град колку лешник

(ВИДЕО) СНЕЖНО НЕВРЕМЕ ГО ПОГОДИ КОТОР: Паѓал град колку лешник

(ВИДЕО) Дачиќ му испеа две песни на Путин

(ВИДЕО) Дачиќ му испеа две песни на Путин

Нема ни вода, ни струја, пешачи по 3 км до училиштето, но ги има сите петки

Нема ни вода, ни струја, пешачи по 3 км до училиштето, но ги има сите петки