22 Март, 2019
0.5036
    ADIN 691    0%     ALK 8430.59    0.36%     GRNT 826.25    2.01%     KMB 5672.66    -0.24%     MKSD 211    -0.27%     MPOL 389    0%     MTUR 5030    -1.37%     RMDEN17 98    -0.28%     RZLE 18    -14.29%     STB 1180    -1.31%     STIL 112.87    -0.99%     UNI 2300.35    0%

(ВИДЕО) Вучиќ: Да се гази и руши Србија е добро

Објавено во: Балкан 14 Декември, 2018

Српскиот претседател, Александар Вучиќ вечерва во обраќањето до јавноста констатираше дека денеска по долгогодишни закани официјално е формирана таканаречената војска на Косово.

Да се гази и руши Србија е добро, вели тој. 

Вучиќ како косовски спонзори ги означи САД, Британија и Германија.

Вели дека сѐ што направија Албанците направија спротивно на нормите на јавното право и на сопствениот највисок правен акт Уставот и покажаа, како и нивните заштитници и спонзори, дека не им е до почитувањето на правото и правдата туку сакаат спроведување на сирова сила, напади врз Србите и нескриен напад врз Србија.

Вучиќ вели дека е создадена атмосфера дека е добро да се гази и руши Србија, како и дека ѝ се префрла за тоа што со мирна и демократска политика се трудела да ги заштити своите државни и национални интереси.

„Велат дека тоа не е во духот на дијалогот и дека не треба да се прави, а заборавија да кажат дека додека го водевме дијалогот дури 19 земји ја признаа независноста на Косово, а потоа им пречи кога 12 земји ќе го повлечат признавањето“, изјави Вучиќ.

На Приштина, како што кажа, ни ден денес не ѝ паѓа на памет да изврши формирање на Заденицата на српски општини.

Американски знамиња се закачени на јужната страна на Митровица, каде што живее претежно албанско население, додека Косово гласаше за создавање сопствена армија. Како одговор на тоа, зградите на северната страна беа обвиени во српски знамиња. Во Приштина се слави поради формирање на косовска армија. 

Можеби ќе ве интересира

БАРАЊЕ ДО АЛБАНИЈА: Да спроведе реален попис на малцинствата

БАРАЊЕ ДО АЛБАНИЈА: Да спроведе реален попис на малцинствата

Вучиќ даде одговор кого ќе помилува

Вучиќ даде одговор кого ќе помилува

За една година 10.000 Хрвати заминале од БиХ

За една година 10.000 Хрвати заминале од БиХ

Каде ќе ја одлежи казната затвор Радован Kaраџиќ?

Каде ќе ја одлежи казната затвор Радован Kaраџиќ?

Караџиќ: Војната ни беше наметната и страдаа сите три нации

Караџиќ: Војната ни беше наметната и страдаа сите три нации

(ВИДЕО) ТИРАНА ГОРИ: Демонстрантите спречени да го пробијат полицискиот кордон

(ВИДЕО) ТИРАНА ГОРИ: Демонстрантите спречени да го пробијат полицискиот кордон

Дачиќ со остар коментар за пресудата на Караџиќ: „Србите не се геноциден народ“

Дачиќ со остар коментар за пресудата на Караџиќ: „Србите не се геноциден народ“

Еди Рама итно пренесен со чартер во болница во Германија

Еди Рама итно пренесен со чартер во болница во Германија

Официјален Белград се уште без реакција за Караџиќ, иако и тоа е легитимно

Официјален Белград се уште без реакција за Караџиќ, иако и тоа е легитимно