14 Декември, 2019
0.0159

(ВИДЕО) За едно деноноќие во Хрватска наврнаа 222 литри дожд на метар квадратен

Објавено во: Балкан 12 Ноември, 2019

Во последните 24 часа во Велика Лука во Хрватска наврнале 222 литри дожд на квадратен метар. 

Тоа значи дека само во еден ден наврнало скоро двојно од просечната месечна количина дожд. Тоа покренало бура, а има и поплавени подруми.

Невреме имаше во Сплит и Дубровник. Издаден е црвен метеоаларм, а дожд ќе има ноќеска и утре. Предизвикани се штети. Поради ветрот падна фасада на училиште во Сплит. 


Можеби ќе ве интересира

АЛБАНЦИТЕ АПСАТ: Лоцираа кој е виновен за катастрофалните последици од земјотресот

АЛБАНЦИТЕ АПСАТ: Лоцираа кој е виновен за катастрофалните последици од земјотресот

(ФОТО+ВИДЕО) Во Далмација по удар на циклон водата стигна до првите кафулиња

(ФОТО+ВИДЕО) Во Далмација по удар на циклон водата стигна до првите кафулиња

Српската опозиција бара договор како Пржинскиот

Српската опозиција бара договор како Пржинскиот

ХРВАТИТЕ ВЕ ЧЕКААТ НА ЛЕТО: Ќе им требаат 35.000 сезонци

ХРВАТИТЕ ВЕ ЧЕКААТ НА ЛЕТО: Ќе им требаат 35.000 сезонци

Град во соседството бесплатно дели станови и куќи

Град во соседството бесплатно дели станови и куќи

(ФОТО) ГОЛЕМО ОТКРИТИЕ од времето на Исус Христос најдено близу познат грчки остров

(ФОТО) ГОЛЕМО ОТКРИТИЕ од времето на Исус Христос најдено близу познат грчки остров

Грците ќе ги враќаат иселените со плати од 3.000 евра

Грците ќе ги враќаат иселените со плати од 3.000 евра

(ФОТО) Со два факултети му е супер во Швајцарија, но ќе се врати во својата земја

(ФОТО) Со два факултети му е супер во Швајцарија, но ќе се врати во својата земја

Нобеловецот Хандке е непожелна личност во Сараево и Приштина

Нобеловецот Хандке е непожелна личност во Сараево и Приштина