27 Мај, 2022
0.0248

(ВИДЕО) Зеленски рече дека Русите се кукавици кои не сакаат да признаат пораз

Објавено во: Свет 13 Мај, 2022

Русите се кукавици, не сакаат да признаат пораз, вели украинскиот претседател Володимир Зеленски. 

Зеленски кажа дека Русија претрпела стратегиски пораз во Украина и дека тоа му е веќе очигледно и јасно на целиот свет. Им се заблагодари на медицинските сестри и болничарите кои ги спасуваат животите на украинските војници и додаде дека руските сили уништиле 570 здравствени објекти од почетокот на војната.

„Стратегискиот пораз на Русија веќе им е очигледен на сите во светот, па дури и на оние кои и понатаму комуницираат со неа. На Русија едноставно ѝ недостига храброст тоа да го признае. Тие се кукавици. Се обидуваат да се скријат зад ракетните, воздушните и артилериските напади. Затоа нашата задача е да се бориме додека не ги оствариме своите цели во оваа војна. Ослободете ја нашата земја, нашите луѓе и осигурете безбедност“, напиша тој на Фејсбук со видео-обраќањето.

Најмалку двајца загинати и седум повредени има при руските напади во градот Дергачив во Украина. Русија на 24 февруари ја почна војната во Украина. 

фото Принтскрин


Можеби ќе ве интересира

Нехамер: Путин е согласен за извоз на пченицата, и за размена на воени заробеници

Нехамер: Путин е согласен за извоз на пченицата, и за размена на воени заробеници

Истражување - Колку е човекот поактивен, толку е посреќен

Истражување - Колку е човекот поактивен, толку е посреќен

ЕУ ќе купи вакцини и таблети против мајмунски сипаници

ЕУ ќе купи вакцини и таблети против мајмунски сипаници

Соборот на Украинската православна црква прогласи целосна независност

Соборот на Украинската православна црква прогласи целосна независност

Кличко - Новинарите треба да побараат аудио или видео потврда за ваква ексклузива

Кличко - Новинарите треба да побараат аудио или видео потврда за ваква ексклузива

Предупредување за силно невереме во Европа и Јужен Балкан

Предупредување за силно невереме во Европа и Јужен Балкан

САД со санкции за две руски банки поради поддршката на Северна Кореја

САД со санкции за две руски банки поради поддршката на Северна Кореја

СЗО: Скоро 200 нови инфекции со мајмунски сипаници во над 20 земји

СЗО: Скоро 200 нови инфекции со мајмунски сипаници во над 20 земји

ТОА Е БЕСМИСЛИЦА, НАСКОРО ЌЕ ОБЈАВИМЕ ОФИЦИЈАЛНО СООПШТЕНИЕ - Кличко ексклузивно за наводната изјава за албански новинар

ТОА Е БЕСМИСЛИЦА, НАСКОРО ЌЕ ОБЈАВИМЕ ОФИЦИЈАЛНО СООПШТЕНИЕ - Кличко ексклузивно за наводната изјава за албански новинар