10 Декември, 2019
0.0270

(ВИДЕО) ЗЕМЈОДЕЛЦИТЕ МУ ИЗЛЕГОА НА МАКРОН: Илјадници трактори посеаа сено на Шанзелизе

Објавено во: Свет 28 Ноември, 2019

Француските земјоделци, налутени од владината политика за која велат дека им се заканува на нивниот бизнис, вчера ги нарушиле патничките коловози во Париз со конвои на трактори.

Скоро 1.000 трактори се слеаа во француската престолнина од северот и југот, повремено блокирајќи ги патиштата и улиците, додека земјоделците свиреа и мавтаа со знамињата на двата најголеми синдикати на земјоделци, кои го организираа протестот.


Земјоделците фрлија сено на Шанселизе и ги окупираа улиците што водат кон палатата на плоштадот Конкорд, додека полицијата за немири ги повика да се разидат, пренесува Ројтерс.

Еден од фармерите рекол: "Макрон, одговори ни!" Сочувај ги земјоделците “.

Синдикатите на земјоделците бараат средба со францускиот претседател Емануел Макрон за да го изразат незадоволство од политиката за која велат, му штети на земјоделството.

Владата на Макрон го донесе законот за храна за подобрување на статусот на земјоделците, но не успеа да го отстрани незадоволството на земјоделците.

Незадоволни се и од договорите со Канада и Јужна Америка, кои, како што велат, ќе се резултираат со увоз на поевтини, но неквалитетни земјоделски производи.


Foto: Screenshot


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Нема знаци на живи луѓе по ерупцијата на вулканот на Нов Зеланд: Полицијата праќа дронови

(ВИДЕО) Нема знаци на живи луѓе по ерупцијата на вулканот на Нов Зеланд: Полицијата праќа дронови

(ВИДЕО) Петмина загинаа - ерупција на вулкан во Нов Зеланд

(ВИДЕО) Петмина загинаа - ерупција на вулкан во Нов Зеланд

КАКО ДА СЕ РЕШИ УКРАИНСКАТА КРИЗА - ќе помагаат и Меркел и Макрон

КАКО ДА СЕ РЕШИ УКРАИНСКАТА КРИЗА - ќе помагаат и Меркел и Макрон

(ВИДЕО) ТАЖНО И ДРАМАТИЧНО ВО АВСТРАЛИЈА: Сиднеј во чад и пепел, пожарникари мака мачат

(ВИДЕО) ТАЖНО И ДРАМАТИЧНО ВО АВСТРАЛИЈА: Сиднеј во чад и пепел, пожарникари мака мачат

Иако почнува да доминира, Макрон е исправен пред голем предизвик

Иако почнува да доминира, Макрон е исправен пред голем предизвик

(ФОТО+ВИДЕО) Експлозија на плин во зграда во Словачка уби најмалку пет луѓе

(ФОТО+ВИДЕО) Експлозија на плин во зграда во Словачка уби најмалку пет луѓе

ФРАНЦИЈА НА НОЗЕ: Му порачаа на Макрон да се откаже од реформите во пензискиот систем

ФРАНЦИЈА НА НОЗЕ: Му порачаа на Макрон да се откаже од реформите во пензискиот систем

Руски хакери украле повеќе од 100 милиони долари

Руски хакери украле повеќе од 100 милиони долари

Граната е фрлена во прифатилиште за деца бегалци во Мадрид

Граната е фрлена во прифатилиште за деца бегалци во Мадрид