26 Јануари, 2021
0.0197

(ВИДЕО) ЖИТЕЛИТЕ ВО ОКОЛИНАТА НА ПЕТРИЊА СЕ РАЗОЧАРАНИ: Спијат во контејнери или автомобили

Објавено во: Балкан 12 Јануари, 2021

Куќите во селото Банија, во околината на хрватскиот град Петриња се толку оштетени што е прашање дали би издржале следен силен земјотрес.

Луѓето се свесни дека е подобро куќите да се срушат отколку да се реновираат. Спијат во донирани куќи, контејнери, некои дури во автомобили.  Тие се разочарани  и велат дека има 10 дена од земјотресот и никој од надлежните од градот не дошол.

„Сега ни треба кров над глава. Нашиот кров сега е контејнер. Куќичките не се трајно решение. Затоа ги повикувам сите да се вклучат и помогнат во решавање на сместувањето на луѓето, за да бидат на топло, бидејќи ќе има снег и температури под нулата. Не знам ни како луѓето ќе преживеат“, рекол Јеленко Радмановиќ, претседател на Месниот одбор на Долна Бачуга во петокот.

Се заблагодаруваат на помошта која стигна од земјите од регионот. 

И денеска има неколку послаби потреси во Хрватска. Земјотресот од 6.2 степени лани предизвика големи штети. 


Можеби ќе ве интересира

Србија ќе подели 150.000 празни селски куќи на млади брачни двојки

Србија ќе подели 150.000 празни селски куќи на млади брачни двојки

Американците не сакаат да слушнат за Голема Албанија или Голема Србија

Американците не сакаат да слушнат за Голема Албанија или Голема Србија

ОД ДЕНЕСКА НЕМА ВАКЦИНИРАЊЕ БЕЗ ЗАКАЖАН ТЕРМИН - српската Влада ги повикува граѓаните прво да се регистрираат

ОД ДЕНЕСКА НЕМА ВАКЦИНИРАЊЕ БЕЗ ЗАКАЖАН ТЕРМИН - српската Влада ги повикува граѓаните прво да се регистрираат

За 20.000 евра татко ја продал својата ќерка

За 20.000 евра татко ја продал својата ќерка

Се дозна по чии налог бил прислушуван Вучиќ и каде завршувале транскриптите - еве што кажа раководителот на Управата

Се дозна по чии налог бил прислушуван Вучиќ и каде завршувале транскриптите - еве што кажа раководителот на Управата

Грција регистрира позитивни случаи на новиот сој на граничните премини

Грција регистрира позитивни случаи на новиот сој на граничните премини

БЕШЕ СЕРИОЗНО: Воспаление на целиот абдомен, белите дробови.... - Чеда Јовановиќ прв пат во јавноста по излегувањето од болница

БЕШЕ СЕРИОЗНО: Воспаление на целиот абдомен, белите дробови.... - Чеда Јовановиќ прв пат во јавноста по излегувањето од болница

United Group ја презеде бугарската Нова ТВ

United Group ја презеде бугарската Нова ТВ

Немаат мир: Ноќеска три земјотреси кај Петриња

Немаат мир: Ноќеска три земјотреси кај Петриња