25 Април, 2018
0.0885

(ВИДЕО) ЖИВОТ МЕЃУ САНТИ МРАЗ: Пијат најчиста вода и не сакаат ништо друго

Објавено во: Стил 14 Јули, 2017

Најчиста е водата на север меѓу сантите мраз или барем така кажуваат жителите на провинцијата Нанавут на северот од Канада. 

Ален Кунелиси за BBC вели дека поради големите санти мраз во каналот многу често не можат да поминат бродови. 

Ова место има околу 600 жители и интересно е дека од пописот од 2011 година бројот на жители се намалил. 

Секоја година две недели за Божиќ и Нова година одвојуваат време за дочек на посетители. 

Ален вели дека сантите мраз изгледаат страшно, посебно кога се распаѓаат. 

„Верувам дека тоа е поради климатските промени. Тоа порано не се случуваше, а сега е нормална појава“ - вели тој. 

Додава дека со водата од сантите мраз подготвуваат чај. 


Можеби ќе ве интересира

(1) Четири најзабавни, примамливи и возбудливи градови во светот

(1) Четири најзабавни, примамливи и возбудливи градови во светот

Назначен нов директор на Макфест

Назначен нов директор на Макфест

Доктор од Македонија го освојува Монт Еверест

Доктор од Македонија го освојува Монт Еверест

Најуспешниот грчки фудбалски клуб доби тригодишна суспензија

Најуспешниот грчки фудбалски клуб доби тригодишна суспензија

МУЗИКА НА ТАПЕТ: Најозборуваните македонски песни

МУЗИКА НА ТАПЕТ: Најозборуваните македонски песни

ЕМОТИВНО ИНТЕРВЈУ- ВЕРА ЈАНКОВИЌ- Го живеам сонот, не го сонувам животот

ЕМОТИВНО ИНТЕРВЈУ- ВЕРА ЈАНКОВИЌ- Го живеам сонот, не го сонувам животот

ПРЕСЕДАН: Нема веќе издавање станови на туристи

ПРЕСЕДАН: Нема веќе издавање станови на туристи

Четкар откри кои песни сака да ги пее Ѓорѓе Иванов

Четкар откри кои песни сака да ги пее Ѓорѓе Иванов

ВИКТОРИЈА ЛОБА НА ПРОМОЦИЈАТА НА ДУЕТОТ СО ТАЈЗИ: Еднаш неделно правам пилинг на цело тело

ВИКТОРИЈА ЛОБА НА ПРОМОЦИЈАТА НА ДУЕТОТ СО ТАЈЗИ: Еднаш неделно правам пилинг на цело тело