19 Февруари, 2019
0.4083
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

(ВИДЕО) „Жолтите елеци“ претепаа новинар, тој заврши во болница

Објавено во: Свет 13 Јануари, 2019

Демонстранти во внатрешноста на Франција тепаа новинар. 

На протестите на движењето „Жолтите елеци“ во Франција за прв пат е претепан новинар. Во градот Руен е нападнат новинар на локална телевизија. На снимката што се појави денеска на социјалните мрежи се гледа како група демонстранти го претепуваат новинарот од телевизијата ЛЦИ.

Тој паѓа на тротоарот, а демонстрантите го клоцаат со нозете.


Новинарот е пренесен во болница поради повреди на главата и телото.

Во деветтата сабота од протестите на „Жолти елеци“ учествуваа 84.000 луѓе ширум земјата, од кои 8.000 во Париз, додека 244 лица се приведени. Ова го соопшти француското Министерство за внатрешни работи.

Луѓето кои се уапсени биле насилни или носеле со себе забрането оружје.

Во првите недели од протестите, на крајот на ноември и почетокот на декември, на протестите учествуваа 288.000 лица, пренесуваат француските медиуми.

Помеѓу полицијата и демонстрантите дојде до судир на неколку локации, пришто безбедносните сили употребија солзавец за да поттиснат дел од демонстрантите кои врз нив фрлале камења и други предмети, пренесе „АП“.

Властите распоредија 80.000 припадници на безбедносните сили ширум земјата поради денешните антивладини протести.

Протести имаше и во текот на 2018 година. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Eден ден по пуштањето најбрзиот воз им се расипа

(ВИДЕО) Eден ден по пуштањето најбрзиот воз им се расипа

Венецуела ја тресе политичка но и економска криза, Мадуро не прифаќа американска помош и покрај гладот на граѓаните

Венецуела ја тресе политичка но и економска криза, Мадуро не прифаќа американска помош и покрај гладот на граѓаните

Стотици заболени и хоспитализирани во Монголија по јадење во локалниот ресторан KFC

Стотици заболени и хоспитализирани во Монголија по јадење во локалниот ресторан KFC

Трамп опомена еден народ дека може се да изгуби

Трамп опомена еден народ дека може се да изгуби

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?

Знаете ли која е најопасната туристичка дестинација во Европа?

Знаете ли која е најопасната туристичка дестинација во Европа?

Поради Гибралтар се засилија тензиите меѓу две земји

Поради Гибралтар се засилија тензиите меѓу две земји

Има ли место за пресврт: Тереза Меј се враќа во Брисел да преговара за Брегзит

Има ли место за пресврт: Тереза Меј се враќа во Брисел да преговара за Брегзит

Прва држава во светот каде јавниот превоз станува бесплатен

Прва држава во светот каде јавниот превоз станува бесплатен