27 Септември, 2020
0.0412

(ВИДЕО+ФОТО) ГОЛЕМ БРОЈ НА ЗАГИНАТИ: Тајфунот „Лекима“ во Кина се движи кон север

Објавено во: Свет 12 Август, 2019

Повеќе од 5 милиони луѓе се погодени од големиот тајфун во Кина. Спасувачките екипи продолжуваат да бараат преживеани. Невремето во Лекима го зафати Шангај и околината и направи големи штети. Загинаа 44 лица, а 18 се водат како исчезнати. Тајфунот принуди евакуацијата на повеќе од 1 милион луѓе, пренесуваат медиумите од регионот.

Силата на Лекима ослабува додека невремето се движи кон север, но времето ќе биде лошо за неколку дена на источниот брег на Кина. Властите велат дека штетата засега од невремето се проценува на повеќе од 2 милијарди американски долари.

Оштетени се 34.000 домови и уништено е големо земјоделско производство. Во земјата се откажани повеќе од 3.200 летови, вклучително и на аеродромите во Шангај и Пекинг. Распоредот на авиокомпаниите се очекува да остане во неред уште неколку дена.


Тајфунот премина на територија северно од Шангај, и ќе стигне до Шандонг подоцна денес. И во двете провинции веќе е објавен црвен код за пороен дожд.

Видео Disaster Compilations, Фото твитер


Можеби ќе ве интересира

Екс сопруга на познат турски фудбалер платила 1,3 милиони долари за да го убијат

Екс сопруга на познат турски фудбалер платила 1,3 милиони долари за да го убијат

Украина жали: 22 кадети и офицери загинаа во пад на авион, двајца се борат за живот

Украина жали: 22 кадети и офицери загинаа во пад на авион, двајца се борат за живот

(ФОТО) ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ПАРИЗ: Двајца луѓе се избодени со нож

(ФОТО) ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ПАРИЗ: Двајца луѓе се избодени со нож

Коронавирусот создал мутација, ќе изгубиме способност да го контролираме?

Коронавирусот создал мутација, ќе изгубиме способност да го контролираме?

ПРВИ ВО СВЕТОТ: Град има колективен имунитет на коронавирусот

ПРВИ ВО СВЕТОТ: Град има колективен имунитет на коронавирусот

Кристијан Дростен тврди дека пандемијата сега ќе почне, а Германија не е подготвена

Кристијан Дростен тврди дека пандемијата сега ќе почне, а Германија не е подготвена

АКО САКААТ ДА ПИЈАТ КАФЕ, ДА ДАДАТ ПОДАТОЦИ: Сите гости ќе се проверуваат по список

АКО САКААТ ДА ПИЈАТ КАФЕ, ДА ДАДАТ ПОДАТОЦИ: Сите гости ќе се проверуваат по список

(ВИДЕО) ФРАНЦИЈА: Tројца мажи тепале жена на улица бидејќи носела кратко здолниште

(ВИДЕО) ФРАНЦИЈА: Tројца мажи тепале жена на улица бидејќи носела кратко здолниште

Инфектологот Фаучи кажа кога светот ќе се врати во нормала

Инфектологот Фаучи кажа кога светот ќе се врати во нормала