19 Август, 2019
0.0160

(ВИДЕО+ФОТО) ГОЛЕМ БРОЈ НА ЗАГИНАТИ: Тајфунот „Лекима“ во Кина се движи кон север

Објавено во: Свет 12 Август, 2019

Повеќе од 5 милиони луѓе се погодени од големиот тајфун во Кина. Спасувачките екипи продолжуваат да бараат преживеани. Невремето во Лекима го зафати Шангај и околината и направи големи штети. Загинаа 44 лица, а 18 се водат како исчезнати. Тајфунот принуди евакуацијата на повеќе од 1 милион луѓе, пренесуваат медиумите од регионот.

Силата на Лекима ослабува додека невремето се движи кон север, но времето ќе биде лошо за неколку дена на источниот брег на Кина. Властите велат дека штетата засега од невремето се проценува на повеќе од 2 милијарди американски долари.

Оштетени се 34.000 домови и уништено е големо земјоделско производство. Во земјата се откажани повеќе од 3.200 летови, вклучително и на аеродромите во Шангај и Пекинг. Распоредот на авиокомпаниите се очекува да остане во неред уште неколку дена.


Тајфунот премина на територија северно од Шангај, и ќе стигне до Шандонг подоцна денес. И во двете провинции веќе е објавен црвен код за пороен дожд.

Видео Disaster Compilations, Фото твитер


Можеби ќе ве интересира

Скриено богатство на Сибир: Каде Русија вложува 384 милиони долари?

Скриено богатство на Сибир: Каде Русија вложува 384 милиони долари?

Премиерката на Данска: Апсурдна е идејата да се продаде Гренланд на САД

Премиерката на Данска: Апсурдна е идејата да се продаде Гренланд на САД

ОН: Бројот на бегалци во светот достигна рекордни 70 милиони луѓе

ОН: Бројот на бегалци во светот достигна рекордни 70 милиони луѓе

(ВИДЕО) Протестите во Хонг Конг продолжуваат веќе 11-та недела

(ВИДЕО) Протестите во Хонг Конг продолжуваат веќе 11-та недела

БРИТАНСКАТА ВЛАДА СТАВИ ПЕЧАТ НА БРЕГЗИТ: Џонсон ќе го исполни ветувањето, излегуваат од ЕУ на овој датум

БРИТАНСКАТА ВЛАДА СТАВИ ПЕЧАТ НА БРЕГЗИТ: Џонсон ќе го исполни ветувањето, излегуваат од ЕУ на овој датум

(ВИДЕО) БОМБАШКИ НАПАД НА СВАДБА: Над 60 мртви во Кабул-се знае кој е одговорниот

(ВИДЕО) БОМБАШКИ НАПАД НА СВАДБА: Над 60 мртви во Кабул-се знае кој е одговорниот

ВИСТИНСКО ЧУДО ЈА СПАСИЛО: Жена преживеа пад од падобран од 1500 метри во Канада

ВИСТИНСКО ЧУДО ЈА СПАСИЛО: Жена преживеа пад од падобран од 1500 метри во Канада

Иран произведе сопствен ракетен систем

Иран произведе сопствен ракетен систем

(ВИДЕО) Најмалку 100 повредени на индискиот фестивал „Багвал“

(ВИДЕО) Најмалку 100 повредени на индискиот фестивал „Багвал“