29 Март, 2020
0.0236

(ВИДЕО+ФОТО) КРВОПРОЛЕВАЊЕ ВО ГЕРМАНИЈА - СЕ пукало на девет локации, деветмина загинати

Објавено во: Свет 20 Февруари, 2020

Најмалку девет лица загинаа синоќа во 22 часот, во најмалку два вооружени инциденти во германскиот град Ханау, пренесува „Билд“. Властите потврдија дека во пресметката се повредени најмалку пет лица, за кои детали сеуште не се познати, пренесува Јутарњи лист.

Локалните медиуми објавија дека злосторството се случило во два ноќни клубови, при што некои пукале на централниот плоштад во делот на градот познат како Кеселштат. Регионалниот портал „Форсрунг онлајн“ пренесува дека едно лице пукало кон минувачите од автомобил.

Наводно, прво бил нападнат наргиле барот Миднајт во центарот на градот Ханау, каде што биле убиени три лица таму. Сторителот потоа се возел во Кеселштат и влегол во друг бар, Арена Бар и Кафе, каде убил пет лица.

Сведоците на двете локации велат дека слушнале десетици истрели од огнено оружје.

Полицијата исто така пријави трето пукање во населбата Ламбој, но извештајот се покажа како неточен.

Засега не е јасно дали станува збор за тероризам или за некоја друга пресметка. Германија е мета на џихадистички напади во последните години, вклучително и оној што уби 12 луѓе во срцето на Берлин во декември 2016 година.

Но, германските власти се позагрижени за заканата од екстремно десничарски тероризам. Минатата недела, голема терористичка истрага уапси 12 членови на екстремно десничарската група за кои се верува дека ги планирале нападите врз џамиите.

Ханау е град со околу 100.000 жители, на 25 километри од Франкфурт.

А утрово стигна веста дека напаѓачот осомничен за убиство на деветмина во западногерманскиот град Ханау е пронајден мртов во неговиот дом, соопшти германската полиција. Уште едно тело било пронајдено неговата куќа.

„Нема индикации дека биле вмешани и други осомничени. Еден од двајцата пронајдени мртви е многу веројатно сторител“, соопшти полицијата на Твитер.

Бројот на загинати се зголеми на девет откако еден од повредените им подлегна на неговите повреди.

Информациите од полицијата говорат дека напаѓачот извршил самоубиство во својот дом откако побегнал во темен автомобил, но мотивот за нападот е нејасен.

Билд пишува дека мажот е германски државјанин - во неговиот автомобил биле пронајдени муниција и оружјје, како и списанија, а тој имал лиценца за ловечко оружје.

Фото и видео: Јутарњи лист и странски агенции

Можеби ќе ве интересира

Во Јужна Кореја повеќе од половина веќе излекувани од корона вирусот

Во Јужна Кореја повеќе од половина веќе излекувани од корона вирусот

Драматични фотографии од молитвата на Папата Франциск

Драматични фотографии од молитвата на Папата Франциск

Хрватскиот имунолог: Коронавирусот е само хистерија

Хрватскиот имунолог: Коронавирусот е само хистерија

Првата пациентка заразена со корона вирус: Требаше да се алармира порано

Првата пациентка заразена со корона вирус: Требаше да се алармира порано

Шпанија повлече 9000 брзи тестови за Ковид-19 произведени во Кина како „несигурни“

Шпанија повлече 9000 брзи тестови за Ковид-19 произведени во Кина како „несигурни“

Германија со неверојатна помош од 50 милијарди евра за самовработените и уметниците

Германија со неверојатна помош од 50 милијарди евра за самовработените и уметниците

ЦРН ДЕН ЗА ИТАЛИЈА: Починаа скоро 1.000 луѓе

ЦРН ДЕН ЗА ИТАЛИЈА: Починаа скоро 1.000 луѓе

ШТО КАЖА НОБЕЛОВЕЦОТ КОЈ ТОЧНО ГО ПРЕДВИДЕ ШИРЕЊЕТО: Во следните два месеци ризикот од смрт е удвоен, но не е страшно

ШТО КАЖА НОБЕЛОВЕЦОТ КОЈ ТОЧНО ГО ПРЕДВИДЕ ШИРЕЊЕТО: Во следните два месеци ризикот од смрт е удвоен, но не е страшно

Британскиот премиер Џонсон позитивен на коронавирус

Британскиот премиер Џонсон позитивен на коронавирус