11 Јули, 2020
0.0529

(ВИДЕО+ФОТО) НЕВРЕМЕ ВО ХРВАТСКА: Падна фасада на училиште, пожарникарите отстрануваат искршени дрвја

Објавено во: Балкан 12 Ноември, 2019

Невреме ја погоди Хрватска, а островите беа отсечени. 

Пожарникарите интервенираат поради паднати стебла на сообраќајници во градот Дубровник и околината. Во Дубровник брзината на ветрот достигна 143 километри на час.

На Јадранската магистрала можни се одрони, а возачите се предупредуваат да ја прилагодат брзината на движење на условите на патот.

Слично невреме го погоди и градот Сплит, каде ветрот корне дрвја и поместува контејнери. Падна и фасадата на едно сплитско училиште, пренесува хрватскиот весник „Јутарњи лист“.


Невремето предизвика проблеми и за населението во Шибеник, каде наврнаа дури 30 литри дожд на метар квадратен.


Метеоролозите најавуваат дека слично време ќе има ноќеска и утре. Граѓаните претходно беа повикани да бидат свесни за опасноста и да ги следат најновите временски извештаи. Ова беше соопштено на страната на Град Дубровник. За поголем дел од Хрватска денес е прогласен црвен метеоаларм.


Можеби ќе ве интересира

ИМ ГО ВИДОВМЕ ВИСТИНСКОТО ЛИЦЕ, ПОЧНАА ДА СЕ ТЕПААТ МЕЃУ СЕБЕ - Вучиќ за протестантите

ИМ ГО ВИДОВМЕ ВИСТИНСКОТО ЛИЦЕ, ПОЧНАА ДА СЕ ТЕПААТ МЕЃУ СЕБЕ - Вучиќ за протестантите

ХАОС ВO БЕЛГРАД: Демонстранти ја напаѓаат полицијата, едно лице е повредено со нож

ХАОС ВO БЕЛГРАД: Демонстранти ја напаѓаат полицијата, едно лице е повредено со нож

БЕЛГРАД: Демонстрантите почнаа да влегуваат во зградата на српското собрание

БЕЛГРАД: Демонстрантите почнаа да влегуваат во зградата на српското собрание

УНЕСКО, Грција и Русија се побунија за Аја Софија

УНЕСКО, Грција и Русија се побунија за Аја Софија

Во Црна Гора короната зема замав

Во Црна Гора короната зема замав

БРОЈ НА ПОЧИНАТИ ОД КОРОНА: Србија е трета во Европа

БРОЈ НА ПОЧИНАТИ ОД КОРОНА: Србија е трета во Европа

Прво негативен корона тест, па потоа влез во Грција

Прво негативен корона тест, па потоа влез во Грција

Катимерини: Граѓаните на Северна Македонија пред клучни избори

Катимерини: Граѓаните на Северна Македонија пред клучни избори

Денеска турскиот суд носи судбоносна одлука за Аја Софија

Денеска турскиот суд носи судбоносна одлука за Аја Софија