25 Август, 2019
0.0219

(ВИДЕО) Остров на Јадранот ќе стане нова луксузна оаза: Каде ќе никне град за 10 000 луѓе

Објавено во: Балкан 19 Април, 2019

Хрватскиот остров Паг наскоро би можел  да добие сосема нов град и тоа многу луксузен.

Претприемачот Едо Maрзиќ деновиве во Загреб го претстави проектот "Златен брег", кој предвидува изградба на еден нов град на Паг кој во блиска иднина ќе се насели со повеќе од 10.000 луѓе.

Сопственикот на хотелот Паг и на кампот Шимуни проценува дека спроведувањето на овој амбициозен проект ќе чини помеѓу 500 и 700 милиони евра, а засега ја претстави првата симулација на "Златен брег", пишуваат српските медиуми.

Според Mарзиќ, ќе се гради луксузен замок од затворен тип, најелитната морска оаза во светот, со комплетна услуга и друга инфраструктура која ќе биде прилагодена на постарите жители на островот Паг, жителите исто така ќе бидат во можност да купат станбен имот, секој со свој брод или луксузна јахта, и со пристап до отворено море.

Визијата на Марзиќ е да се  изгради најлуксузното место на светот, оаза изградена со населени стамбени луксузни имоти, станови и вили опремени со најдобрите и најскапите мебели, но и со комплетна услуга. Угостителски услуги, со испорака на три оброци дневно до влезна врата, гаража, хотел за сместување на гости и за сместување на персоналот. 
Видео/Фото/Извор Bizlife.rs

Можеби ќе ве интересира

Сергеј Трифуновиќ му пиша на Мекалистер: ЕУ да биде посредник за ФЕР избори

Сергеј Трифуновиќ му пиша на Мекалистер: ЕУ да биде посредник за ФЕР избори

Данчила: Верувам дека ќе бидам првата жена претседател на Романија

Данчила: Верувам дека ќе бидам првата жена претседател на Романија

Молња предизвика пожар во Хвар

Молња предизвика пожар во Хвар

Словенија со највисока просечна плата во Регионот

Словенија со највисока просечна плата во Регионот

„Фич“: Бугарија може да го усвои еврото на почетокот на јануари 2023 година

„Фич“: Бугарија може да го усвои еврото на почетокот на јануари 2023 година

Зголемен бројот на туристи во Албанија, ја посетиле и над триста илјади Македонци

Зголемен бројот на туристи во Албанија, ја посетиле и над триста илјади Македонци

ГОРИ ВО СОСЕДСТВОТО: Пожари во Грција и Албанија

ГОРИ ВО СОСЕДСТВОТО: Пожари во Грција и Албанија

(ВИДЕО) Срамнет е со земја ресторанот на Албанецот кој нападна туристи од Шпанија

(ВИДЕО) Срамнет е со земја ресторанот на Албанецот кој нападна туристи од Шпанија

(ВИДЕО) Во Загреб од удар на гром се запалија куќи

(ВИДЕО) Во Загреб од удар на гром се запалија куќи