20 Септември, 2020
0.0239

Вилма Русковска добива пет нови обвинители

Објавено во: Македонија 06 Август, 2020

Oбвинителката Вилма Русковска побара осум, но добива пет нови обвинители.

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, ќе добие пет нови обвинители.

Според претседателот на Советот на јавни обвинители, Ацо Колевски, одлуката за пет обвинители е поради хроничниот проблем со недостиг на кадар ширум државата

Систематизација е направена во согласност со новиот Закон за јавно обвинителство, кој стапи на сила пред еден месец, според која Обвинителството на Русковска би требало да брои 18 обвинители, вклучително со шефицата. Но, оттаму тврдат дека и ова е мала бројка за потребите на Обвинителството.

Колевски тврди дека состојбата со кадар не е идеална, поради одење во пензија, а во моментов недостасуваат 60 јавни обвинители. 

Според Колевски некои обвинителства ќе мора да се затворат, како тоа во Тетово, Прилеп, Битола, Гевгелија и Свети Николе, каде ќе немаат ниту еден јавен обвинител.

Можеби ќе ве интересира

Вкупно три деца од иста група позитивни на Ковид-19 во Струмица

Вкупно три деца од иста група позитивни на Ковид-19 во Струмица

Родилка и бебе починале по пораѓање во ГАК

Родилка и бебе починале по пораѓање во ГАК

Министерство за здравство; Уште шестмина починати од Ковид-19

Министерство за здравство; Уште шестмина починати од Ковид-19

Приведен светиниколчанец за мачење животни по ургенција на Жерновски кај Спасовски

Приведен светиниколчанец за мачење животни по ургенција на Жерновски кај Спасовски

(ВИДЕО) МОН објави како децата ќе се враќаат в училиште од 1 октомври

(ВИДЕО) МОН објави како децата ќе се враќаат в училиште од 1 октомври

Заев: Избори за претседател на СДСМ по примерот на Социјалистичката партија на Бугарија

Заев: Избори за претседател на СДСМ по примерот на Социјалистичката партија на Бугарија

Андреј Жерновски вели дека ќе стори се да се уапси Младен Ефремов, кој убива кучиња со своето куче

Андреј Жерновски вели дека ќе стори се да се уапси Младен Ефремов, кој убива кучиња со своето куче

„Ленка“: Нухиу не може да биде заменик-министер за правда по аферата откриена од инспекторот Илиевски

„Ленка“: Нухиу не може да биде заменик-министер за правда по аферата откриена од инспекторот Илиевски

Инспекторатот ќе истражува дали имало непрофесионализам во последните смртни случаи на млади од Ковид-19 во Македонија

Инспекторатот ќе истражува дали имало непрофесионализам во последните смртни случаи на млади од Ковид-19 во Македонија