11 Јули, 2020
0.0275

Вилма Русковска со писмо ја појасни својата СМС порака која крена прашина

Објавено во: Македонија 22 Ноември, 2019

Обвинителката од ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција Вилма Русковска, испратила писменото образложение за нејзината СМС порака која е топ тема деновиве. 

Русковска денеска испратила писмо до Основното јавно обвинителство и до Советот на јавни обвинители, а во врска со СМС пораката што завчера предизвика бура во судските кругови, а која била упатена до еден од тројцата судии во Апелацискиот суд кои одлучувале за куќниот притвор на поранешната специјална јавна обвинителка, Катица Јанева, осомничена во „Рекет“.

Членовите на Советот на јавните обвинители сметаат дека не се надлежни да го оценуваат случајот со заканувачката СМС порака која обвинителката  Русковска ја испратила до Јани Нича, еден од судиите кои одлучија да ја пуштат поранешната специјална јавна обвинителка, Јанева во домашен притвор.  

Пораката на Русковска дека ќе отвори финансиска истрага против судиите кои одлучија Jанева, да замине во домашен притвор била испратена до судијата Јани Нича. Откако судиите ја објавија јавно содржината, ја обвинија Русковска дека им се меша во работата, односно врши притисок со што се нарушува угледот на судиите.

Претходно, министерката за правда, Рената Дескоска, смета дека фамозната СМС-порака на обвинителката која ја испрати до еден од членовите на Кривичниот совет на Апелациониот суд Скопје е суштински јасна, без разлика во каков стил е напишана.

Можеби ќе ве интересира

ДОСИЕ ВЛАДИМИР ПАНЧЕВСКИ: Лани го разрешија, а денес доби 30 дена притвор

ДОСИЕ ВЛАДИМИР ПАНЧЕВСКИ: Лани го разрешија, а денес доби 30 дена притвор

АХМЕТИ МУ ВРАТИ НА ЗАЕВ: Ќе ви исчезне насмевката на усните на 15 јули

АХМЕТИ МУ ВРАТИ НА ЗАЕВ: Ќе ви исчезне насмевката на усните на 15 јули

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Реториката на лидерите се вжештува, а денес имаме нови 205 заразени од корона

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Реториката на лидерите се вжештува, а денес имаме нови 205 заразени од корона

Притвор за Владимир Панчевски

Притвор за Владимир Панчевски

АГЕНЦИЈА ЗА ФИЛМ: Го поддржуваме објективното новинарство и ЗНМ

АГЕНЦИЈА ЗА ФИЛМ: Го поддржуваме објективното новинарство и ЗНМ

Која скопска општина има најмногу, а која најмалку заразени од коронавирус?

Која скопска општина има најмногу, а која најмалку заразени од коронавирус?

ЗАЕВ ОБЈАСНИ ЗОШТО ДУИ НЕ ВРЕДЕЛЕ ПЕТ ПАРИ: Имаа 20 пратеници, се преполовија на 10, ќе имаат и помалку

ЗАЕВ ОБЈАСНИ ЗОШТО ДУИ НЕ ВРЕДЕЛЕ ПЕТ ПАРИ: Имаа 20 пратеници, се преполовија на 10, ќе имаат и помалку

ШЕСТИ СЛУЧАЈ ВО СВЕТОТ: Kaj нас излекуван пациент кај кого коронавирусот довел до воспаление на мозокот

ШЕСТИ СЛУЧАЈ ВО СВЕТОТ: Kaj нас излекуван пациент кај кого коронавирусот довел до воспаление на мозокот

НАДМИНАТА ПСИХОЛОШКАТА ГРАНИЦА: Денеска 205 заразени, највисока бројка од почетокот на епидемијата

НАДМИНАТА ПСИХОЛОШКАТА ГРАНИЦА: Денеска 205 заразени, највисока бројка од почетокот на епидемијата