27 Октомври, 2021
0.0211

ВИРУСОТ БРЗО СЕ ШИРИ, РИЗИКОТ ДА СЕ ДОБИЕ КОВИД СЕ ЗГОЛЕМУВА: Филипче инсистира на вакцинација

Објавено во: Македонија 18 Септември, 2021

Вирусот многу брзо се шири и можноста да се зарази некој е многу голема, вели министерот за здравство во оставка Венко Филипче во изјава за Сител.

Тој вчера најави дека од октомври само со две примени дози ќе се влегува во молови, во затворени простории, на настани. Од друга страна и за денеска се закажани нови протести против наметнатата вакцинација. 

Откако започна вакцинацијата и сега со новите мерки ситуацијата многу се одобри.Но секако сега брзо се шири вирусот и е доста распространет. Нема друг начин да се заштитиме. Ризикот да се добие ковид е многу голем. Сега со есенските месеци ситуацијата ќе се влошува поради затворениот простор. Затоа ова е логичен след на тоа што го воведовме како мерка претходно. Оставивме подолго време тогаш, и оставаме простор и сега граѓаните да се вакцинираат и од октомври мерките ќе стапат на сила, вели Филипче.

На прашањето дека во многу земји вакцинацијата станува задолжителна дури и за работа, Филипче вели дека тоа е неминовен процес.

Тоа ќе се случи во многу земји. Сосема е јасно дека ние без вакцина нема да може да функционираме. Вакцината е безбедна, оди во насока на заштита на колективното здравје, рече тој.

Додаде дека во градовите каде опфатот со вакцинацијата е помал, има поголем притисок и болниците се преоптоварени.


Можеби ќе ве интересира

Нови правила за влез во угостителски објекти од 15 ноември

Нови правила за влез во угостителски објекти од 15 ноември

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Власта порачува дека нема причина за загриженост, а опозицијата стравува дека ќе има рестрикции на струја

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Власта порачува дека нема причина за загриженост, а опозицијата стравува дека ќе има рестрикции на струја

Ќе важат и гласачките ливчиња на кои нема печат

Ќе важат и гласачките ливчиња на кои нема печат

Симоновски за изгорените бараки: Материјалите се лесно запаливи, станува збор за ламперија, преградни ѕидови, шпер плоча

Симоновски за изгорените бараки: Материјалите се лесно запаливи, станува збор за ламперија, преградни ѕидови, шпер плоча

Преземени се мерки против наставникот кој тепаше ученик во училиште во Бутел

Преземени се мерки против наставникот кој тепаше ученик во училиште во Бутел

Пациент истепал вработен во Психијатриската болница Демир Хисар

Пациент истепал вработен во Психијатриската болница Демир Хисар

Димитриевски: Градскиот стадион ќе добие целосно нов лик, со реконструкција во неколку фази

Димитриевски: Градскиот стадион ќе добие целосно нов лик, со реконструкција во неколку фази

(ФОТО) Горат бараки во Градски Парк

(ФОТО) Горат бараки во Градски Парк

Весковски: Стопирана изградбата на Прифатниот центар за странци во Бардовци, со одлука на Влада

Весковски: Стопирана изградбата на Прифатниот центар за странци во Бардовци, со одлука на Влада