24 Јуни, 2018
0.3689
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Вишокот споменици во посебен парк, наместо да се „топат“

Објавено во: Македонија 15 Ноември, 2017

Решавањето на проблематичните споменици за кои има спорна документација и ако се докаже и нелегална процедура ќе биде многу тешко, како за актуелната власт која внесе силна еуфорија кај своите активисти пред изборите со редовните напади на проектот Скопје 2014, така и за јавноста да прифати чекор кој би бил радикален или негативен за тоа што досега е направено без оглед на естетитката, вкусот или историската вредност.

Наместо топење на спомениците од бронза или пак нивно претопување во модерни скулптури, Горјан Тозија директорот на Агенцијата за филм, на новинарско прашање за негов став за спомениците спомена дека може да се направи посебен парк каде би се дислоцирале спорните споменици и скулптури од проектот Скопје 2014.

„Источно европските земји на пример отвориле парк на монументални музеи на социјалреализмот е моја една скромна идеја“, изјави за медимите Тозија.

Ваквата идеја можеби звучи најбезболно доколку дојде до таков чекор на дислоцирање, но тоа ќе значи обезбедување на нов јавен простор или локација која нема да биде премногу блиску за очите на јавноста со што ќе добиеме еден вид на „отпад“ за споменици, па и ваквото решение ќе биде жестоко критикувано од ВМРО-ДПМНЕ и секако дежурните бранители на македонската историја.

Засега од специјалната работна група која беше формирана токму за наоѓање на недоследности кај спомениците до Министерството за култура се поднесени  првите елаборати за споменици од проектот „Скопје 2014“  - за Андон Јанев Ќосето кај комплексот судови и за Мајка Тереза и Воин на коњ на плоштад „Македонија“ за кои се прави анализа.

Можеби ќе ве интересира

СДСМ: Oтфрламе каква било поврзаност со нaпадот на штабот на ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ: Oтфрламе каква било поврзаност со нaпадот на штабот на ВМРО-ДПМНЕ

Што ќе се случи ако одлучиме дека нема да го прифатиме Договорот со Грција?

Што ќе се случи ако одлучиме дека нема да го прифатиме Договорот со Грција?

Чижов вели дека приемот на Македонија во НАТО ќе биде „грешка со последици“

Чижов вели дека приемот на Македонија во НАТО ќе биде „грешка со последици“

Шекеринска бара поддршка од земјите членки на НАТО

Шекеринска бара поддршка од земјите членки на НАТО

Прекин на водоснабдувањето во Сопиште

Прекин на водоснабдувањето во Сопиште

Можни се бегалски центри во Македонија?

Можни се бегалски центри во Македонија?

Дали денеска се чека на граница?

Дали денеска се чека на граница?

Заев: Eдинственото што можеме да речеме дека го изгубија двете страни е суетата

Заев: Eдинственото што можеме да речеме дека го изгубија двете страни е суетата

Што им порача внуката на Гоце Делчев на демонстрантите?

Што им порача внуката на Гоце Делчев на демонстрантите?