20 Септември, 2020
0.0246

Визирите создаваат лажно чувство на безбедност: Швајцарски лекар со нови тврдења

Објавено во: Балкан 15 Јули, 2020

Визирите создаваат лажно чувство за безбедност и заштита од коронавирусот, смета швајцарскиот доктор Марина Јамницки. Зборувајќи за заштитата на вработените во рестораните, Јамницки кој е главен епидимиолог во кантоналната област Граубинден (планински дел во кој се наоѓаат и Сент Мориц и Давос) вели дека за ресторанската послуга, вработените кои не можат да одржат растојание од метар и половина маските се многу подобро решение за заштита од транспарентните пластични визири, јави Ројтерс.

„Анализа на случаите кои биле потврдени укажуваат дека пластичните визири кои биле користени во гастрономијата не понудиле доволна заштита, соопштиле официјалните лица.

Практично луѓето кои носеле визири биле и заразени. 

Светската здравствена организација минатиот месец го обнови водичот за употребата на маски за лице со што сугерираше тие да се носат и на отворено, на јавни места, а дека некои искуства, не стручни студии покажале дека нудат заштита од ширење на вирусот.

Германскиот институт Роберт Кох објави дека маските за лице го забавуваат ширењето на здивот и дисперзијата на капките и на вирусот, додека визирите само ги собираат капките на површината. 

Стручњаците сугерираат дека најдобра заштита би била со маска и дополнително со визир,. слично како што користат и докторите.


Можеби ќе ве интересира

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

(ВИДЕО) ОШТЕТЕНИ ОБЈЕКТИ НА КРИТ: Земјотресот создаде хаос

Силен земјотрес ја стресе Грција

Силен земјотрес ја стресе Грција

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд

(ФОТО+ВИДЕО) УРАГАН ВО ГРЦИЈА: Грците се засолнуваат, ќе дуваат ветрови со брзина над 200 км на час

(ФОТО+ВИДЕО) УРАГАН ВО ГРЦИЈА: Грците се засолнуваат, ќе дуваат ветрови со брзина над 200 км на час

Уште една лекарка тврди дека коронавирусот е создаден во лабораторија

Уште една лекарка тврди дека коронавирусот е создаден во лабораторија

Србите на анкета одговорија дека Грците им се најдобри пријатели

Србите на анкета одговорија дека Грците им се најдобри пријатели

Kоја земја од регионот има најмногу починати и заразени од коронавирусот?

Kоја земја од регионот има најмногу починати и заразени од коронавирусот?

ВАЖИ ОД УТРЕ ПО 18 ЧАСОТ: Србија воведува нова мерка за сите кои се враќаат од странство

ВАЖИ ОД УТРЕ ПО 18 ЧАСОТ: Србија воведува нова мерка за сите кои се враќаат од странство