21 Септември, 2020
0.0467

Владата денеска со пријави против работодавачите кои зедоа државни пари а не исплатија плати

Објавено во: Економија 10 Август, 2020

Денеска Владата ќе поднесе барање до Основното јавно обвинителство  кривично да одговараат работодавачите кои зеле државна помош, а не им исплатиле плати на вработените. 

Кривично, на управителите им се заканува и затворска казна, а паричносанкциите се 3.000 евра за правното лице и 900 евра за одговорното лице.

Владата првично објави 708 фирми кои земале државна помош од 14.500 денари по вработен за месец дена, а сега на последната листа нивниот број е 366 субјекти.

Околу 3,700  компании на над  53 илјади  вработени им дале помалку од минималната плата на работниците, иако добиле по 14.500 за секој од нив.


Можеби ќе ве интересира

ДИРЕКТОРОТ ВО ФОРБС, РЕНДАЛ ЛЕЈН, ВО ИНТЕРВЈУ ЗА ФАКТОР: А зошто не би можел некој нов Фејсбук да никне во Македонија

ДИРЕКТОРОТ ВО ФОРБС, РЕНДАЛ ЛЕЈН, ВО ИНТЕРВЈУ ЗА ФАКТОР: А зошто не би можел некој нов Фејсбук да никне во Македонија

Во Македонија ќе се регулира работењето од дома, но во 2021

Во Македонија ќе се регулира работењето од дома, но во 2021

ЛДП: „Викенд без ДДВ“ во наредните недели

ЛДП: „Викенд без ДДВ“ во наредните недели

Пензионирањето на 64 и 62 години нема да биде задолжително за приватниот сектор

Пензионирањето на 64 и 62 години нема да биде задолжително за приватниот сектор

Утре завршува рокот на неколку вонредни владини уредби, меѓу кои и тие за потрошувачките и брзите кредити

Утре завршува рокот на неколку вонредни владини уредби, меѓу кои и тие за потрошувачките и брзите кредити

Кина го зголеми извозот и стана главен трговски партнер на ЕУ

Кина го зголеми извозот и стана главен трговски партнер на ЕУ

Трифун Костовски: Се слушнав со Заев, но остана недоречен

Трифун Костовски: Се слушнав со Заев, но остана недоречен

Груби: И Македонците ќе може да се вработуваат со субвенции каде што се помалку застапени

Груби: И Македонците ќе може да се вработуваат со субвенции каде што се помалку застапени

ССМ со четири предлози до Владата за надминување на ковид-кризата

ССМ со четири предлози до Владата за надминување на ковид-кризата