23 Мај, 2019
0.0207

Владата го осудува говорот на омраза, нема да се меша во ИВЗ

Објавено во: Македонија 24 Април, 2019

Владата не се меша во работата на верските заедници, вели владиниот портпарол Миле Бошњаковски денеска, а откако реисот Сулејман Реџепи упати критики и до работата на Владата и по вчерашните настани во Исламската верска заедница. Сепак тој го осуди говорот на омраза.

„Северна Македонија е секуларна држава и Владата не се меша во работата на верските заедници. Осудуваме говор на омраза, како и секогаш досега, Институциите што се вклучени во одредени проблематики што се случуваат во ИВЗ ќе го дадат и својот збор во дадено време, рече Бошњаковски.

Вчера со одлука на Управниот суд за нов поглавар на ИВЗ беше назначен Скендер Бузаку. 

Потоа следеше обраќање на реисот Сулејман Реџепи кој во изјава рече дека судијката која ја донела одлуката Бузаку да биде нов поглавар, ебила болна и дека треба да почине. 

Можеби ќе ве интересира

СЕКОЈ МЕСЕЦ ИСТА МАКА: Граѓанин не може да најде дефицитарен лек за епилепсија

СЕКОЈ МЕСЕЦ ИСТА МАКА: Граѓанин не може да најде дефицитарен лек за епилепсија

Лајм: Силна „шлаканица” од претседателот Стево Пендаровски за ДУИ

Лајм: Силна „шлаканица” од претседателот Стево Пендаровски за ДУИ

ФОКУС НА ДЕНОТ: Додека чекаме „метла“ или ветинг, познати советниците на Пендаровски

ФОКУС НА ДЕНОТ: Додека чекаме „метла“ или ветинг, познати советниците на Пендаровски

Ѓулистана Марковска за ветингот: Двете политички партии сакаат да купат време

Ѓулистана Марковска за ветингот: Двете политички партии сакаат да купат време

Дали Заев ќе може да разреши функционери на ДУИ?

Дали Заев ќе може да разреши функционери на ДУИ?

Блерим Река „го откачил“ Пендаровски

Блерим Река „го откачил“ Пендаровски

Носи „билдерско“ име: Кој е „најнепознатиот“ советник на Стево Пендаровски?

Носи „билдерско“ име: Кој е „најнепознатиот“ советник на Стево Пендаровски?

Денко Малески надворешен советник на Пендаровски, Гоце Карајанов доаѓа од Москва

Денко Малески надворешен советник на Пендаровски, Гоце Карајанов доаѓа од Москва

Кој е Еролд Муслиу, новиот директор на Агенцијата за разузнавање

Кој е Еролд Муслиу, новиот директор на Агенцијата за разузнавање