25 Март, 2018
0.0655

Владата и Југохром се договорија, филтри па дозвола за работа

Објавено во: Македонија 12 Октомври, 2017

Владата на Република Македонија и комбинатот Југохром потпишаа меморандум со кој се предвидува фабриката да добие дозвола за работа кога ќе го заврши процесот на поставување филтри со што треба да се спречи загадувањето на воздухот.

Ако се одвива се со некаква нормална динамика, тоа значи дека крајот на мај, почетокот на јуни „Југохром“ ќе биде подготвен за вклучување на печките 7 и 8, вели Васко Скендеровски, претставник на „Југохром“.

Бајрам Амити, од Синдикатот на вработените во фабриката, е уверен дека Владата ќе најде механизми за да врши притисок до сопственикот на фабриката да ја реализира инвестицијата.

Инвестицијата за системот за отпрашување е проценета на 12 милиони евра, а само за печките 7 и 8 изнесува 4,5 милиони евра. Со рестартирањето на „Југохром“, на работа одново треба да се вратат околу 800 работници од тетовскиот регион.


Можеби ќе ве интересира

Со лажна диплома директорувал во кумановско училиште

Со лажна диплома директорувал во кумановско училиште

Тешка сообраќајка кај клучка „Стајковци“

Тешка сообраќајка кај клучка „Стајковци“

Жбогар: Законот за јазици не е европски приоритет

Жбогар: Законот за јазици не е европски приоритет

Костовски: Спикерот не може да потпише Указ наместо претседателот

Костовски: Спикерот не може да потпише Указ наместо претседателот

МВР со одговор до НСП: Проблемите на полицијата се решаваат

МВР со одговор до НСП: Проблемите на полицијата се решаваат

НСП: До кога ќе трае хаосот во МВР?

НСП: До кога ќе трае хаосот во МВР?

Пронајден мртов маж пред гостиварската болница

Пронајден мртов маж пред гостиварската болница

Автомобил се забил во оградата на Собрание

Автомобил се забил во оградата на Собрание

Екс шефица на кабинет на ДЗС доби кривична пријава

Екс шефица на кабинет на ДЗС доби кривична пријава