24 Јуни, 2018
0.3745
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Владата ја ОДЗЕМА дозволата на Сардич за изградба на рудникот Казандол?

Објавено во: Македонија 14 Март, 2018

Рудникот „Казандол“ можеби ќе биде сопрен во фаза на изградба и постои голема можност целосно да не проработи, откако Владата донела заклучок да побара правни услови за раскинување на договорот со украинската компанија Сардич која е главен инвеститор во наоѓалиштето за бакар во валандовскиот крај. На вчерашната владина седница донесена е одлука да се провери дали се исполнети условите за раскинување на договорот за „Казандол“.

„На денешната 58 седница, Владата на Република Македонија ја разгледа и усвои Информација за степен на изграденост на рударскиот комплекс „Казандол“ и го задолжи Министерството за економија во рок од 7 дена да изготви информација за исполнетост на условите за раскинување на Договорот за концесија за експлоатација на минерална суровина, бакар, злато и сребро, на локалитетот „ Казандол “, кој ги опфаќа општините Валандово, Богданци и Дојран, и за одземање на Дозволата за експлоатација на минерални суровини доделена на  20.7.2015 година“, соопштија од Владата.

Речиси сите граѓани од југоистокот на Македонија се кренаа против изградба на најавените рудници, како и давање на дозволи за геолошки истражувања и отворање на нови рудници со давање на концесии за експлоатација бидејќи со нив ќе се загади животната средина, ќе се загрози земјоделието од каде тие ги црпат главните приходи, а со употреба на опасни хемикалии како и со постојаните ископувања и активности на терен меѓу кои и минирања сериозно ќе се наруши квалитетот на живот.

Во Валандово се одржа последниот од неколкуте референдуми против изградба на рудникот Казандол и единствено во оваа општина не беше исполнет законскиот ценсзус иако гласовите на мнозинството беа против отворање на рудник во општината. Успешни референдуми имаше во Дојран, Гевгелија. 

Токму можноста за затворање на рудникот Казандол беше и предизборно ветување на новата владејачка партија СДСМ, па дури и лично премиерот при посетата на валандовскиот крај вети дека доколку не се исполнети условите и постојат грижи за загрозување на здравјето на граѓаните и животната средина, рудник нема да биде дозволено да се гради.

Можеби ќе ве интересира

Истурил запалива течност и му ја запалил куќата

Истурил запалива течност и му ја запалил куќата

Девет лица приведени по протестот за името

Девет лица приведени по протестот за името

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека со Договорот се брише македонската нација - што одговорија од СДСМ?

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека со Договорот се брише македонската нација - што одговорија од СДСМ?

Изгоре фарма во Брвеница

Изгоре фарма во Брвеница

Заев: Прашањето на предвремени избори не зависи само од мене

Заев: Прашањето на предвремени избори не зависи само од мене

Саниран дефектот во Сопиште

Саниран дефектот во Сопиште

СДСМ: Oтфрламе каква било поврзаност со нaпадот на штабот на ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ: Oтфрламе каква било поврзаност со нaпадот на штабот на ВМРО-ДПМНЕ

Што ќе се случи ако одлучиме дека нема да го прифатиме Договорот со Грција?

Што ќе се случи ако одлучиме дека нема да го прифатиме Договорот со Грција?

Чижов вели дека приемот на Македонија во НАТО ќе биде „грешка со последици“

Чижов вели дека приемот на Македонија во НАТО ќе биде „грешка со последици“