11 Ноември, 2019
0.0305

Владата одлучи да му даде државна помош на странски инвеститор

Објавено во: Економија 15 Октомври, 2019

Владата на синоќешната седница во Битола одлучи со државна помош да го поддржи производството во македонско-холандската компанија „Глас флекс“ во ТИРЗ Тетово.

Станува збор за македонско-холандска компанија, која веќе почна со градба на објектот, а според плановите, се очекува да инвестира 9 милиони евра и да вработи 300 лица во наредниот период. „Глас флекс“ ќе произведува калено, ламинирано и други видови специјални стакла.

Израдбата почна кон крајот на 2018 година, а градежните активности се завршени. Планирано е производството да почне овој месец, а како што открива менаџерскиот тим, најголем дел од производството е наменето за извоз.

Можеби ќе ве интересира

Анѓушев се повлекува од политиката, после изборите му се враќа на бизнисот

Анѓушев се повлекува од политиката, после изборите му се враќа на бизнисот

Продажбата на „Витаминка“ порасна 10 отсто и достигна 28 милиони евра

Продажбата на „Витаминка“ порасна 10 отсто и достигна 28 милиони евра

Ангеловска го претстави предлог-буџетот: Инвестициите во човечки капитал во фокусот во 2020

Ангеловска го претстави предлог-буџетот: Инвестициите во човечки капитал во фокусот во 2020

„Падна“ договор за повисоки плати на здравствените работници

„Падна“ договор за повисоки плати на здравствените работници

Две дами на раководните позиции - менаџерски промени кај пазарниот лидер Кроациа

Две дами на раководните позиции - менаџерски промени кај пазарниот лидер Кроациа

ПОВЕЌЕ ПАРИ ЗА ГЕРМАНЦИТЕ: Скокна минималната пензија

ПОВЕЌЕ ПАРИ ЗА ГЕРМАНЦИТЕ: Скокна минималната пензија

ТОЧЕТЕ ГОРИВА: Од ноќеска цените скокаат

ТОЧЕТЕ ГОРИВА: Од ноќеска цените скокаат

Акционери на „Топлификација“ бараат Јовески да ја испита помошта за ТЕ-ТО

Акционери на „Топлификација“ бараат Јовески да ја испита помошта за ТЕ-ТО

Саниран дефектот во Визбегово

Саниран дефектот во Визбегово