23 Мај, 2019
0.0482

ВЛАДАТА ОДЛУЧИ: Првачиња ќе можат да се запишат во училиште само со примени вакцини

Објавено во: Македонија 16 Мај, 2019

Училиштата ќе примаат пријави за првачиња, но ќе се запишат само оние деца кои ги имаат примано задолжителните вакцини.

Министерот за образование Арбр Адеми ги повика родителите кои оваа година треба да запишат првачиња во основно училиште да поднесат пријава до училиштата. Но, според него доколку родителот до септември не приложи и вакцинален картон со примени вакцини првачето  нема да започне со училиште во септември.

Здравствените власти категорични во својот став потврдуваат дека невакцинирани деца на почетокот од учебната 2019/2020 година нема да се примаат ниту во градинка, ниту  во училиште.

Министерот за здравство, Венко Филипче на својот фејсбук профил напиша дека на вчерашната седница на Влада, одлучиле да се запишат во училиште само деца кои се вакцинирани.

„ На денешната 135 седница, Владата на Република Северна Македонија, донесе заклучок во било кое училиште да можат да се запишат единствено деца кои се вакцинирани и за тоа имаат соодветен документ/потврда. Во сите училишта да се примаат пријавите за упис во училиштата и на оние деца кои не се вакцинирани, но да не се врши упис на истите се додека не биде приложен соодветен документ/потврда за вакцинација “,пишува ресорниот министер.

Тој во објавата исто така, напиша и дека само со стапка на вакцинација на населението над 95 %  ќе можеме да обезбедиме колективен имунитет.

Потврдите кои се приложуваат при упис на дете во основно училиште се издаваат во здравствените домови каде што има вакцинални пунктови и истите се бесплатни.

Фото Фејсбук

Можеби ќе ве интересира

СЕКОЈ МЕСЕЦ ИСТА МАКА: Граѓанин не може да најде дефицитарен лек за епилепсија

СЕКОЈ МЕСЕЦ ИСТА МАКА: Граѓанин не може да најде дефицитарен лек за епилепсија

Лајм: Силна „шлаканица” од претседателот Стево Пендаровски за ДУИ

Лајм: Силна „шлаканица” од претседателот Стево Пендаровски за ДУИ

ФОКУС НА ДЕНОТ: Додека чекаме „метла“ или ветинг, познати советниците на Пендаровски

ФОКУС НА ДЕНОТ: Додека чекаме „метла“ или ветинг, познати советниците на Пендаровски

Ѓулистана Марковска за ветингот: Двете политички партии сакаат да купат време

Ѓулистана Марковска за ветингот: Двете политички партии сакаат да купат време

Дали Заев ќе може да разреши функционери на ДУИ?

Дали Заев ќе може да разреши функционери на ДУИ?

Блерим Река „го откачил“ Пендаровски

Блерим Река „го откачил“ Пендаровски

Носи „билдерско“ име: Кој е „најнепознатиот“ советник на Стево Пендаровски?

Носи „билдерско“ име: Кој е „најнепознатиот“ советник на Стево Пендаровски?

Денко Малески надворешен советник на Пендаровски, Гоце Карајанов доаѓа од Москва

Денко Малески надворешен советник на Пендаровски, Гоце Карајанов доаѓа од Москва

Кој е Еролд Муслиу, новиот директор на Агенцијата за разузнавање

Кој е Еролд Муслиу, новиот директор на Агенцијата за разузнавање