12 Април, 2021
0.0203

Владата се закани – железничарите да се вратат на работа, ако ги сакаат заостанатите плати

Објавено во: Економија 23 Февруари, 2017

Владата им се закани на железничарите порачувајќи им да се вратат на работа, доколку сакаат да ги добијат зостанатите плати. Во спротивно, им се посочува дека нема да може да префрлаат пари од буџетот на државата во касата на Железницата, а со тоа ќе биде доведена во прашање и исплатата на платите за сите вработени.

Со ваков писмен став се огласија од Министерството за транспорт и врски, откако на владина седница било одлучено Железницата да добие дополнителни 1,1 милиони евра на годишно ниво од буџетот на државата. Но, за тоа да се случи железнирачите ќе мора да бидат на работа.  

„Според законските прописи во Македонија, овие дополнителни средства ќе може да се исплатат ако вработените за извршената работа приложат соодветна документација за направените трошоци за да може исплатените средства да се оправдаат во буџетот на Република Македонија, се наведува во соопштението од Министерството за транспорт и врски.

Во писмениот допис од Министерството за транспорт и врски , дополнително се укажува и дека, нема да може да има никаква државна помош, ако блокадата на сообраќајот продолжи, а со тоа ќе биде доведена во прашање и исплатата на платата за сите вработени.

„Ќе продолжиме со исплата на средства на име трансфери и субвенции кон Железница, но само во рамки на законските прописи и под услови за кои вработените мора да ги извршуваат работните обрвски кон претрпијатието. Во случај на продолжување на протестот на дел од вработените, ќе се доведе во прашање исплатата на плати за сите вработени во Железницата, а со тоа и на целокупното работење на претпријатието и само на штета на претпријатието“, се наведува во писмениот допис од Министерството за транспорт и врски.

По ваквите предупредувања, владата упати и апел до менаџерскиот тим и синдикалните организации да изнајдат решение во најбрз можен рок за да се овозможи нормално фукционирање на претпријатието.

Железничарите веќе шест дена го блокираат сообраќајот. Одбиваат да работат поради неисплатени плати. Менаџментот им ветуваше дека ќе исплаќа дел по дел, но тие бараат да се исплати во целост јануарската плата за да почнат со работа.  Во континуитет, железзничарите за да си ги добијат заостанатите плати или се закануваат со блокади на собраќајот или пак како сега запираат со работа.

Проблемот во железницата се провлекува со години нананзад,  а двете железнички претпријатија со години тонат во загуби кои достигнуваат милионски суми. Иако, се најавуваше либерализација во железничкиот сообраќај, сепак Владата пред неколку години одлучи дека тоа ќе се случи дури по влезот на земјата во Европската Унија.

Н.С.

Можеби ќе ве интересира

МГ Фешн: На Холидеј Ин се проектира урбан и зелен комплекс и објекти со тројно намалена катност

МГ Фешн: На Холидеј Ин се проектира урбан и зелен комплекс и објекти со тројно намалена катност

КАНАДСКА МАГНА ЌЕ ГРАДИ НОВА ФАБРИКА ВО ТИРЗ СТРУГА - Деспотовски вели: Договорот е потпишан

КАНАДСКА МАГНА ЌЕ ГРАДИ НОВА ФАБРИКА ВО ТИРЗ СТРУГА - Деспотовски вели: Договорот е потпишан

НЕМА ВЕЌЕ МОНОПОЛ НА ПОШТЕНСКИОТ ПАЗАР - има интерес за нови лиценци

НЕМА ВЕЌЕ МОНОПОЛ НА ПОШТЕНСКИОТ ПАЗАР - има интерес за нови лиценци

Зоран Здравев поднесе оставка од функцијата член на Одборот на директори на „Европа“

Зоран Здравев поднесе оставка од функцијата член на Одборот на директори на „Европа“

ВИКТОР МИЗО: Поради падот на автомобилската индустрија во Европа, и во странските компании што работат тука ќе забават плановите за вработување

ВИКТОР МИЗО: Поради падот на автомобилската индустрија во Европа, и во странските компании што работат тука ќе забават плановите за вработување

ИДНАТА НЕДЕЛА ЌЕ СЕ ЗНАЕ - кој ќе биде моделот на обештетување на угостителите, теретаните и спортските центри

ИДНАТА НЕДЕЛА ЌЕ СЕ ЗНАЕ - кој ќе биде моделот на обештетување на угостителите, теретаните и спортските центри

Бектеши ги кажа своите очекувања за тоа дали угостителските објекти ќе бидат затворени уште две недели

Бектеши ги кажа своите очекувања за тоа дали угостителските објекти ќе бидат затворени уште две недели

Јапонски Nidek доаѓа во Нови Сад, вложувања од 1.5 милијарди евра, најмногу во Србија

Јапонски Nidek доаѓа во Нови Сад, вложувања од 1.5 милијарди евра, најмногу во Србија

Водечката петорка бизнисмени во раководството на Комората

Водечката петорка бизнисмени во раководството на Комората