15 Декември, 2018
0.3085
    ALK 8197.71    -1.16%     FERS 67900    0%     GRNT 800.16    -2.3%     KMB 5024.07    -0.79%     MPT 46679.54    -1.73%     MTUR 4900    0%     OHB 6517    -0.43%     OILK 6000    0%     OKTA 4350    0%     RMDEN12 97.3    0.31%     RMDEN15 96.8    -0.41%     RMDEN16 97    0%     SBT 1950    8.22%     SOLN 170    0%     STB 1281.65    -0.63%     TEL 299.58    -0.14%     TNB 14180    -0.14%     TTK 1270    -0.78%     ZLRB 6170    311.33%

Владата уште ги крие малите акционери

Објавено во: Финансии 24 Ноември, 2018

Уште се непознати имињата на акционерите со помалку од 5 проценти на учество во капиталот на друштва, наспроти најавите дека ќе се донесе законска обврска за транспарентност на оваа сопственост, објави Порталб.

СДСМ ова ветување го даде уште за време на парламентарните избори во 2016 година во својата програма како најава за реализација уште во првите шест месеци од мандатот на Владата.

Владата во меѓувреме направени измени и дополнувања на Законот за хартии од вредност, но овие предложени измени и дополнувања не го зафаќаат објавување на акционерите кои учествуваат со сопственички удел од помалку од 5 отсто од капиталот.

Во Министерството за финансии, кој има овластување да подготви измени на Законот за хартии од вредност, и Министерството за економија, кое е одговорно за подготвувањето на измените и дополнувањата на Законот за синдикатите, засега нема индиција дека работат на оваа проблематика.

На веб страната на Комисијата за хартии од вредност се уште се применуваат законските одредби од 2016 година и нема информации за маите акционери.Можеби ќе ве интересира

Пет совети како да се биде богат

Пет совети како да се биде богат

Им требаат 15.000 работници

Им требаат 15.000 работници

НБРМ очекува банките да ги намалат каматите по Нова Година

НБРМ очекува банките да ги намалат каматите по Нова Година

Колку чинат имотите кои ги купиле ултрабогатите?

Колку чинат имотите кои ги купиле ултрабогатите?

Тевдовски: Нема веќе земање поголеми кредити за да се исплатат помали

Тевдовски: Нема веќе земање поголеми кредити за да се исплатат помали

СЕ ИМА ПА СЕ МОЖЕ: Колку пари потрошиле ултрабогаташите за недвижнини годинава

СЕ ИМА ПА СЕ МОЖЕ: Колку пари потрошиле ултрабогаташите за недвижнини годинава

Колкави се месечните скриени трошоци за водење сметка во македонска банка

Колкави се месечните скриени трошоци за водење сметка во македонска банка

Секој ќе има банкарски кредитен рејтинг следната година

Секој ќе има банкарски кредитен рејтинг следната година

ТОП 10: Ова се најиновативните компании во светот

ТОП 10: Ова се најиновативните компании во светот