10 Август, 2020
0.0439

Владата во контакт со грчките власти: Најдоцна утре ќе се знае дали ќе патуваме во Грција

Објавено во: Македонија 31 Јули, 2020

Денеска попладне или најдоцна утре ќе се знае дали Грција ќе ја отвори границата со Македонија и ќе дозволи влез на македонски државјани на нејзина територија. Владини извори за Фактор потврдуваат дека биле во контакт со грчките власти и дека евентуалното отворање, сепак би можело да значи влез со негативен тест. Но, сите опции се отворени. 

Информацијата дека е можно Грција да се отвори за соседните земји ја објави вчера МИА која го цитираше портпаролот на грчката влада Стелиос Пецас. 

Ова е елемент што се разгледува во овој момент на состанокот што е во тек и одговор на ова прашање ќе има кога ќе заврши состанокот. Прашањата што се поврзани со административни одлуки преку заеднички министерски одлуки, што се издадени, а истекуваат во следните денови, исто така ќе се оценат, за да се дадат соодветни насоки, за нивно обновување или прекинување“, одговорил Пецас.

Советот на ЕУ објави ажуриран список на трети земји чии граѓани имаат право да патуваат во ЕУ од 1 август, во кој повторно не е вклучена ниту една земја од Западен Балкан, вклучително и Македонија.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нема договор меѓу Заев и Ахмети, а денес имаме 422 оздравени пациенти

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нема договор меѓу Заев и Ахмети, а денес имаме 422 оздравени пациенти

Разговорите продолжуваат, изјави Заев по средбата со Ахмети

Разговорите продолжуваат, изјави Заев по средбата со Ахмети

MИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: Денес 422 оздравени пациенти, 109 нови и една жртва

MИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: Денес 422 оздравени пациенти, 109 нови и една жртва

КОЛЕВ: Жалам, но во Куба нема да можат да го прочитаат „другарот” Апасиев!

КОЛЕВ: Жалам, но во Куба нема да можат да го прочитаат „другарот” Апасиев!

Се обеси затвореник во Идризово

Се обеси затвореник во Идризово

ДЕЦАТА ДО 10 ГОДИНИ ВО ШКОЛО, ПОГОЛЕМИТЕ ПРЕД КОМПЈУТЕР: Ова е еден од моделите, но нема заклучоци од денешниот состанок

ДЕЦАТА ДО 10 ГОДИНИ ВО ШКОЛО, ПОГОЛЕМИТЕ ПРЕД КОМПЈУТЕР: Ова е еден од моделите, но нема заклучоци од денешниот состанок

ДА НЕ СЕ ЗАБОРАВИ: Македонија се сеќава на осуммината загинати резервисти кај Љуботенски бачила

ДА НЕ СЕ ЗАБОРАВИ: Македонија се сеќава на осуммината загинати резервисти кај Љуботенски бачила

МВР: Се менуваат униформите по една година од Законот за јазиците

МВР: Се менуваат униформите по една година од Законот за јазиците

Заев смета дека Ахмети му прави притисок со поканата за средба на 13 август

Заев смета дека Ахмети му прави притисок со поканата за средба на 13 август