13 Јули, 2020
0.0661

Владина седница во 16 часот, крај и за вонредната состојба

Објавено во: Македонија 26 Мај, 2020

Владата ќе одржи седница денеска во 16 часот, потврдуваат оттаму за Фактор. Во моментов во тек е седницата на кризниот штаб во Владата на која се дискутираат препораките на Комисијата за заразни болести од денеска. 

Како што објавивме, денеска Комисијата предложи укинување на полицискиот час и отворање на границите од 1 јуни. Според препораките се сугерира отворање на угостителските објекти и рестораните од четврток.

Инаку извори за Фактор брифираат дека поради тоа што овие препораки се олеснителни, ако ги прифати, најверојатно Владата нема да бара ново продолжување на вонредната состојба по 1 јуни. 

А.Т.

Можеби ќе ве интересира

Гласале 723 лица заболени од коронавирус и во самоизолација

Гласале 723 лица заболени од коронавирус и во самоизолација

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаа заболените и луѓето во самоизолација, а денес има 88 нови инфицирани

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Гласаа заболените и луѓето во самоизолација, а денес има 88 нови инфицирани

До 15 часот гласаа 340 луѓе кои се во самоизолација

До 15 часот гласаа 340 луѓе кои се во самоизолација

Директорот на ЗОО приведен поради објава на Фејсбук да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

Директорот на ЗОО приведен поради објава на Фејсбук да се чкртне „Северна“ на гласачкото ливче

Кој ќе се обрати на Илинден во Скопје, Крушево и Пелинце?

Кој ќе се обрати на Илинден во Скопје, Крушево и Пелинце?

Maкедонија се приклучува кон глобалната набавка на вакцини за КОВИД-19

Maкедонија се приклучува кон глобалната набавка на вакцини за КОВИД-19

Познато како ќе работат базените и плажите

Познато како ќе работат базените и плажите

ВАЖИ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ: Во Косово влез само со негативен корона тест

ВАЖИ ЗА МАКЕДОНЦИТЕ: Во Косово влез само со негативен корона тест

На 15 јули ќе може да се подигнат лични карти

На 15 јули ќе може да се подигнат лични карти