29 Март, 2020
0.0580

Власта денес ќе маршира до судовите и ќе бара правда

Објавено во: Македонија 17 Февруари, 2020

Власта денеска попладне организира марш под името „Чекориме за правда“ од Собранието до комплексот судови што ќе започне во 18 часот.

Ваквата иницијатива се засили откако вчера беше изгласан Законот за јавно обвинителство со потребното двотретинско мнозинство, односно со гласовите на 80 пратеници.

Од судовите ќе се бараат конечни правни разрешници за предметите на поранешното СЈО.

„Приклучете се кон Маршот „Чекориме за правда”. Заедно да чекориме од местото каде се изгласа Законот за јавно обвинителство, од Собранието, до местото каде треба да ги видиме конечните правни разрешници – судот!

Се гледаме утре во 18 часот пред Собранието, чекориме за правда!“, се вели во повикот.


Можеби ќе ве интересира

Две лица починале од Ковид-19 во Македонија, едниот 31-годишник

Две лица починале од Ковид-19 во Македонија, едниот 31-годишник

Филипче најави разрешување на директорката на Охридската болница

Филипче најави разрешување на директорката на Охридската болница

Следете во живо, прес-конференција на министерот Венко Филипче

Следете во живо, прес-конференција на министерот Венко Филипче

Владата објави комуникација помеѓу Мицкоски и Рашковски и демант за наводни провизии од чартерите

Владата објави комуникација помеѓу Мицкоски и Рашковски и демант за наводни провизии од чартерите

Министерот за одбрана Ристовски: Приклучете се на шампионскиот тим, купувајте македонски производи

Министерот за одбрана Ристовски: Приклучете се на шампионскиот тим, купувајте македонски производи

Се зголеми забраната за движење, се зголемија и прекршоците

Се зголеми забраната за движење, се зголемија и прекршоците

Оштетувале табла со новото уставно име на граничниот премин Деве Баир

Оштетувале табла со новото уставно име на граничниот премин Деве Баир

Самир Љума, снимателот на „Медена земја“, во државен карантин

Самир Љума, снимателот на „Медена земја“, во државен карантин

Третиран првиот пациент во ГОБ „8 Септември“ од корона вирус

Третиран првиот пациент во ГОБ „8 Септември“ од корона вирус