06 Јуни, 2020
0.0417

Власта и опозицијата во Косово со поддршка за Харадинај

Објавено во: Балкан 20 Јули, 2019

Претседателот на косовскиот парламент, Кадри Весели, рече дека жали што добил вести за оставката на Рамуш Харадинај и сведочењето што косовскиот премиер го примил во својство на осомничен пред Специјалниот суд за Косово. Сличен став даде и претседателот на Демократскиот сојуз на Косово, Иса Мустафа.


Весели, кој е и претседател на владејачката Демократска партија на Косово, пишува на Фејсбук дека од медиумите дознал за повикот на Специјалниот суд како и за оставката на Рамуш Харадинај.

„Борбата на Ослободителната војска на Косово беше чиста и фер, и сигурен сум дека чесноста и борбата на нашиот народ за слобода и независност треба повторно да се потврди. Владината коалиција беше формирана со цел да се направи голема одлука за Косово и да се заштити вредноста на ОВК“,напиша Весели.
Тој, исто така  додаде дека сите дејства и одлуки ќе бидат во најдобар интерес на Косово и во целосна согласност со косовските закони.

Косовскиот претседател Хашим Тачи претходно изјави дека ја почитува одлуката на Харадинај да поднесе оставка и потврди дека, пред Харадинај, Специјалниот суд повика неколку други водачи на ОВК.

Во исто време, претседателот на опозициската Демократска лига на Косово, Иса Мустафа, изрази жалење поради повикот на Рамуш Харадинај пред Специјалниот суд.

„ЛДК постојано повикува на оставка на оваа влада, но жалиме што ова се случи поради повикот на Специјализираните комори на премиерот Харадинај“, рече Мустафа.
Тој истакна дека цврсто верува дека војната на Ослободителната војска на Косово е чесна и чиста и дека верува дека невиноста на Рамуш Харадинај ќе биде уште еднаш докажана.

Харадинај во петокот објави дека поднесува оставка како премиер на Косово по добивањето на повик да се појави како осомничен пред Специјалниот суд во Хаг.

Можеби ќе ве интересира

ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО ЗА КОЕ СЕ ЗБОРУВАШЕ СО ГОДИНИ - еве како е убиена српската пејачка

ДЕТАЛИ ЗА УБИСТВОТО ЗА КОЕ СЕ ЗБОРУВАШЕ СО ГОДИНИ - еве како е убиена српската пејачка

БУГАРСКИ БИЗНИСМЕН ГО ОБВИНУВА БОРИСОВ ЗА РЕКЕТ - нему и на министерот за финансии им дадов 30 милиони евра

БУГАРСКИ БИЗНИСМЕН ГО ОБВИНУВА БОРИСОВ ЗА РЕКЕТ - нему и на министерот за финансии им дадов 30 милиони евра

Како Грците ќе се грижат за здравјето за туристите?

Како Грците ќе се грижат за здравјето за туристите?

ДЕБЕЛА СНЕЖНА ПОКРИВКА: На Балканот наврнаа 70 сантиметри снег

ДЕБЕЛА СНЕЖНА ПОКРИВКА: На Балканот наврнаа 70 сантиметри снег

ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДИ: Добредојде за српските туристи од 15.јуни

ГРЦИЈА ОФИЦИЈАЛНО ПОТВРДИ: Добредојде за српските туристи од 15.јуни

ГРЦИЈА ПОПУШТА: На бродовите и траектите за 10 проценти повеќе патници

ГРЦИЈА ПОПУШТА: На бродовите и траектите за 10 проценти повеќе патници

СЕ ОТВОРААТ БИЗНИСИТЕ: Грција на 1 јули ќе биде вратена во нормала

СЕ ОТВОРААТ БИЗНИСИТЕ: Грција на 1 јули ќе биде вратена во нормала

(ФОТО) ПОГОДЕН СЕВЕРОТ НА ХРВАТСКА: Паѓаше град со големина на лешник

(ФОТО) ПОГОДЕН СЕВЕРОТ НА ХРВАТСКА: Паѓаше град со големина на лешник

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра

ХРВАТСКА: Цела куќа со базен може да се изнајми за 114 евра