07 Јуни, 2020
0.0448

Властите во Шри Ланка идентификуваа еден од бомбашите самоубијци

Објавено во: Свет 22 Април, 2019

Познат идентитетот на еден од самоубијците бомбаши во Шри Ланка. Властите го идентификуваа еден од напаѓачите, кои извршија терористички напад врз цркви и хотели во Коломбо, пишуваат европските медиуми.

Идентификувано е телото на атентаторот кој се самоуби со бомба во хотелот „Шангри Ла“, соопштила полицијата во Шри Ланка. Терористот се вика Инсан Селавин и е сопственик на фабрика која се наоѓа на исток од Коломбо.

Исто така, полицијата соопштила пред судот во Коломбо дека се приведени девет работници од фабриката за распит за нападот. Истражувањето покажало дека Селавин е поврзан со атентаторите – самоубијци кои нападнаа на седум различни места во Шри Ланка.

Засега се приведени 24 лица од властите в земјата, кои се водат како осомничени или поврзани со терористичките напади. Приведените лица се муслимани. 

Можеби ќе ве интересира

РУСИТЕ РАЗВИВААТ НОВ СНАЈПЕР - еве до каде ќе може да погоди

РУСИТЕ РАЗВИВААТ НОВ СНАЈПЕР - еве до каде ќе може да погоди

ГЕРМАНСКИ ДОКТОР ШОКИРА - короната е плод на мафијашка измама, главната цел на мерките е паника

ГЕРМАНСКИ ДОКТОР ШОКИРА - короната е плод на мафијашка измама, главната цел на мерките е паника

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП