08 Јули, 2020
0.0407

Влече корени од Крушево: Бутарис се пофали со новата тетоважа

Објавено во: Балкан 13 Јануари, 2020

Роден во Солун со влашко потекло и корени од Крушево, екс градоначалникот на Солун се „закити“ со уште една тетоважа.

Тој се пофали со фотографија на социјалните мрежи под која напиша „Уште еден белег од мојот живот“.

Всушност, фотографијата е симболот на Солун и времето додека Бутарис управуваше со со него додека беше градоначалник или од 2010 до 2019.

Минатата година Бутарис замина во пензија. Тој на една неформална средба во Скопје на две службенички во Кабинетот на скопскиот градоначалник Шилегов им ги покажуваше тетоважите на левата рака.


Бутарис важи за нетипичен балкански политичар , а покрај тетоважите, препознатлив е и по обетката на увото и кожните белезници кои ги носи на рацете.

Прв пат беше избран за градоначалник на Солун во ноември 2010, а реизбран е во 2014 година.

Во 2013 година тој прв пат дојде во официјална посета на Македонија при што откри дека има влашки корени, од Крушево.

Тој сега има 77 години а е син на винарот Стелиос Бутарис и Фани Влахос, Влаинка од семејството Ничота од Крушево. Покрај мајка му и дедото по татко бил Влав со потекло од Крушево, а неговото семејство живее во Битола.  При посетите во нашата земја има изјавено дека никогаш не крие дека неговите родители се Власи, но жали што не го зборува јазикот на неговите предци.

Можеби ќе ве интересира

Вучиќ го враќа полицискиот час

Вучиќ го враќа полицискиот час

ГРЦИЈА ИМА 43 НОВИ СЛУЧАИ: Од нив 36 се туристи, а 20 се од Србија

ГРЦИЈА ИМА 43 НОВИ СЛУЧАИ: Од нив 36 се туристи, а 20 се од Србија

ГРЧКИ ХОТЕЛ ИМ НУДИ БЕСПЛАТНО СМЕСТУВАЊЕ НА СРБИТЕ - еве која е причината

ГРЧКИ ХОТЕЛ ИМ НУДИ БЕСПЛАТНО СМЕСТУВАЊЕ НА СРБИТЕ - еве која е причината

Повикувањето на колективен имунитет е бесмислено, тврди Каиќ

Повикувањето на колективен имунитет е бесмислено, тврди Каиќ

ДАЛИ ХРВАТСКА Е СЛЕДНАТА ДРЖАВА КОЈА ЈА ЗАТВОРА ГРАНИЦАТА ЗА СРБИТЕ - се размислува и за тоа

ДАЛИ ХРВАТСКА Е СЛЕДНАТА ДРЖАВА КОЈА ЈА ЗАТВОРА ГРАНИЦАТА ЗА СРБИТЕ - се размислува и за тоа

ТРАГЕДИЈА КАКВА ШТО НЕ СЕ ПАМЕТИ: Три млади девојки загинаа во сообраќајка, се враќале од забава

ТРАГЕДИЈА КАКВА ШТО НЕ СЕ ПАМЕТИ: Три млади девојки загинаа во сообраќајка, се враќале од забава

СТИГНАА БОЛНИЧКИТЕ КРЕВЕТИ ВО „АРЕНА“ - еве како ќе функционира привремената КОВИД болница

СТИГНАА БОЛНИЧКИТЕ КРЕВЕТИ ВО „АРЕНА“ - еве како ќе функционира привремената КОВИД болница

СЕ МЕНУВА СТАРОСНАТА СТРУКТУРА НА ЗАРАЗЕНИ: Вирусот не е нов, само возрасните не одат на журки

СЕ МЕНУВА СТАРОСНАТА СТРУКТУРА НА ЗАРАЗЕНИ: Вирусот не е нов, само возрасните не одат на журки

Грција утринава ги затвори границите за Србите

Грција утринава ги затвори границите за Србите