16 Октомври, 2018
0.3570
    ALK 7973.63    0.52%     CEVI 1000    0%     FERS 59002    -1.66%     GRNT 796.82    0.74%     KMB 5000    0.05%     KVAS 14056    3%     MABI 1000    0%     MPT 45000.74    -0.65%     MZPU 607    0%     OHB 6289.72    0.1%     OKTA 4527    0.46%     PKB 14000    0%     STB 1100    0.63%     STIL 127    -2.31%     TNB 13999.95    0%     TPLF 771.58    -7.6%     TTK 1151.39    2.73%     USJE 23000    0%

ВЛОЖЕТЕ ГО ВИШОКОТ ПАРИ: Цената на златото оди кон врвот

Објавено во: Економија 16 Мај, 2018

Цената на златото последните месеци расте бавно, но сигурно оди кон врвот. 

Но, има повеќе фактори кои влијаат на неговата цена, а првиот фактор е цената на доларот. 

Кога доларот ја губи вредноста, златото зајакнува. 

Вториот фактор е инфлацијата, кога парите ја губат вредноста во однос на производите и услугите, и тогаш златото поскапува. 

Нормална инфлација во светот е 2 проценти. 

Само лани во Германија 17 милиони евра од пари се претворени во злато. 

Германија, Русија, Турција и Унгарија кои своето злато го чуваат дома, а најмногу злато купуваат Индија и Кина. 

Во последно време често се зборува дека парите треба да се сочуваат така што ќе бидат претворени во злато. 

Малите вложувачи купуваат плочки од 10 или 20 грама. Средните купуваат од 50 грама, а големите 100 и 250 грама. Практичноста е она на што треба да мислат луѓето кои ќе се одлучат да купат злато. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Ова место е нафтена престолнина во светот, а луѓето живеат како во пеколот

(ВИДЕО) Ова место е нафтена престолнина во светот, а луѓето живеат како во пеколот

Huawei ja претстави новата серија на смартфони Mate 20

Huawei ja претстави новата серија на смартфони Mate 20

Што ќе се случи со цената на пивото на светско ниво?

Што ќе се случи со цената на пивото на светско ниво?

Катастрофален пад на продажбата на дизел-возила

Катастрофален пад на продажбата на дизел-возила

Владата се откажа од програмата за енергетска ефикасност

Владата се откажа од програмата за енергетска ефикасност

Русија не може да произведе нормални јаболки, Путин се чуди зошто тежат по половина килограм

Русија не може да произведе нормални јаболки, Путин се чуди зошто тежат по половина килограм

Продолжува падот на активни корисници на мобилен телефон во Македонија

Продолжува падот на активни корисници на мобилен телефон во Македонија

ИДЕ ЛИ БИЗНИСОТ: Кој прави најмногу пари од продажба на телевизори и бела техника?

ИДЕ ЛИ БИЗНИСОТ: Кој прави најмногу пари од продажба на телевизори и бела техника?

Колку трошиме за телевизори, телефони и бела техника?

Колку трошиме за телевизори, телефони и бела техника?