21 Септември, 2020
0.0465

ВМРО ДПМНЕ „глуми“ загриженост за депонијата во Струга, а тие одбија да се издвојат средства од буџетот за тој проблем

Објавено во: Македонија 17 Јуни, 2017

Во последните два месеци интензивно гори дивата депонија кај Струга а Стружани секое лето повеќе од 10 години алармираат и се жалат на овој проблем. Сепак ситуацијата ескалираше кога во среда целиот град беше обвиен во црн чад и неподнослива миризба.

И додека тоа се случува партијата на екс премиерот за секој проблем кој со години се таложи на тлото на државата наоѓа виновник.

Кога на површината излезе проблемот со струшката депонија, се разбуди свеста кај партијата која владееше донеодамна.

Од ВМРО ДПМНЕ овие неколку дена преку соопштенија до јавноста вината ја ставаат на грбот на новата Влада и СДСМ.

„Владата на СДС и нивните коалициски партнери ја покажуваат сета своја неспособност и незаинтересираност за проблемите на граѓаните во Струга. Девет дена гори депонија која го загадува воздухот, го загрозува здравјето на граѓаните и животната средина и ја претвора Струга од бисер на Охридското езеро во депонија.

СДС и нивните коалициски партнери со сопствената неспособност ја загрозуваат туристичката сезона на Охридското езеро, со што директно ја загрозуваат и егзистенцијата на стотици семејства чиј извор на приходи се средствата кои доаѓаат од туризмот“, соопштија од партијата на Никола Груевски.

Меѓутоа, ако се навратиме наназад кога беа на власт, токму пратениците од ВМРО ДПМНЕ го одбија амандманот во Собрание кога тогашната опозиција СДСМ бараше да се издвојат средства од буџетот во износ од  90.000.000 денари за конзервирање на градската депонија и решавање на проблемот со регионалната депонија во Струга.

Амандманот го објавија пратениците од СДСМ и со тоа потсетија дека грижите за струшката депонија на нивните опоненти се уште еден „лажен удар во гради“.

Сепак во соопштението на ВМРО ДПМНЕ не се споменува зошто овој амандман бил неприфатлив за нив.

Во меѓувреме, стивнува огнената стихија во Струга. Пожарот е локализиран и пожарникари и граѓани со десетици камиони неуморно ја смируваат разгорената депонија. Се работи со полна механизација а надлежните очекуваат состојбата да се санира и до крајот на месецот се да се заврши.

Можеби ќе ве интересира

МАЛEШЕВИЈА: Добар род на аронија и слива, еве колку може да заработите

МАЛEШЕВИЈА: Добар род на аронија и слива, еве колку може да заработите

Нема целодневен престој во училиштата, градинките може повторно да затворат: Комисијата за заразни болести пред важни одлуки

Нема целодневен престој во училиштата, градинките може повторно да затворат: Комисијата за заразни болести пред важни одлуки

Денеска нов протест на мајките: Ќе попушти ли Владата за седење дома

Денеска нов протест на мајките: Ќе попушти ли Владата за седење дома

Пратеничка на ДУИ: Вработувањето Албанци е наша обврска

Пратеничка на ДУИ: Вработувањето Албанци е наша обврска

Полицијата го пронајде и го приведе родителот што нападна доктор

Полицијата го пронајде и го приведе родителот што нападна доктор

Се очекува утре одлуката на Врховен да пристигне до Кривичен, полиција се уште пред домот на Јанкулоска

Се очекува утре одлуката на Врховен да пристигне до Кривичен, полиција се уште пред домот на Јанкулоска

Комити: Наши членови не требаше да влегуваат во конфликт со граѓани кои не се навивачи

Комити: Наши членови не требаше да влегуваат во конфликт со граѓани кои не се навивачи

Нападнат доктор на Токсикологија, побарал помош на Ургентен

Нападнат доктор на Токсикологија, побарал помош на Ургентен

Струмичкиот градоначалник најави поефикасни контроли на местата каде што се собираат млади

Струмичкиот градоначалник најави поефикасни контроли на местата каде што се собираат млади