15 Април, 2021
0.0266

ВМРО-ДПМНЕ ја уцени власта: Наш јавен обвинител за Вељаноски, инаку нема да ги поддржиме реформите

Објавено во: Македонија 21 Февруари, 2019

Никола Мицевски, координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, денеска заедно со останатите пратеници на прес-конференција истакна дека нема да ги подржи реформите на власта доколку не се одреди нов главен јавен обвинител на нивни предлог кој ќе го процесира случајот и на Трајко Вељаноски, поранешниот претседател на Собранието.

Денеска пристигна барањето од основниот суд до Собранието да му се симне пратеничкиот имунитет на Вељаноски и ако тоа мнозинството го изгласа тогашп на поранешниот спикер му следува притвор за организирање на настанот од 27 април.

- Претходно имаше осум случаи со симнување на пратенички имунитет и сега уште еден за пратеник од редовите на опозицијата, која нема да го толерира ваквото однесување. Пратеничката група нема да ги поддржи системските промени и закони додека власта не се согласи на јавен обвинител на предлог на опозицијата. Ова беше и барање на актуелната власт да се избира јавен обвинител по предлог на опозицијата - рече Мицевски.

Тој напомена дека со овој потег меѓународните партнери не треба да се налутат и треба да разберат дека ова се прави поради односот од страна на власта кон опозицијата. Додаде дека во овој момент четвртина од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се под обвиненија.

Наведе дека притворот на екс-министрите Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, како и на Вељаноски, се закани за целокупниот изборен процес за нов претседател на Македонија.

Можеби ќе ве интересира

Шекеринска: Од 1 мај се повлекуваме од Авганистан

Шекеринска: Од 1 мај се повлекуваме од Авганистан

ДОДЕКА СЕ ЧЕКААТ НОВИТЕ ДОЗИ НА ФАЈЗЕР: Од денес ќе се вакцинираат граѓани на 73 и 74 години

ДОДЕКА СЕ ЧЕКААТ НОВИТЕ ДОЗИ НА ФАЈЗЕР: Од денес ќе се вакцинираат граѓани на 73 и 74 години

До каде стигна судењето за „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Јовановски, Ременски и Мандиќ?

До каде стигна судењето за „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Јовановски, Ременски и Мандиќ?

ДИМИТРОВ НА ЕВРОПСКА ТУРНЕЈА: Прва средба со министри од Виена

ДИМИТРОВ НА ЕВРОПСКА ТУРНЕЈА: Прва средба со министри од Виена

ПРОТЕСТ СО АВТОМОБИЛИ: КСС вели „Доста е, претеравте“

ПРОТЕСТ СО АВТОМОБИЛИ: КСС вели „Доста е, претеравте“

САМО ПО НЕКОЈ ПАНИЧЕН НАПАД И ЛЕСНИ СИМПТОМИ: По повеќе од 30.000 вакцинирани, ниту еден случај со сериозни несакани ефекти

САМО ПО НЕКОЈ ПАНИЧЕН НАПАД И ЛЕСНИ СИМПТОМИ: По повеќе од 30.000 вакцинирани, ниту еден случај со сериозни несакани ефекти

По Дојран, се преговара и со други општини да овозможат попусти за српските туристи

По Дојран, се преговара и со други општини да овозможат попусти за српските туристи

Љупчо Николовски бара соработници, плата до 37.625 денари

Љупчо Николовски бара соработници, плата до 37.625 денари

Ќе се прошири истрагата за „Двојник“

Ќе се прошири истрагата за „Двојник“