26 Јануари, 2021
0.0191

ВМРО-ДПМНЕ, Левица, Алијанса и Алтернатива со 3.000 амандмани за да не можат пратениците да гласаат онлајн

Објавено во: Македонија 30 Ноември, 2020

Опозициските партии ВМРО-ДПМНЕ, Левица, Алијанса за Албанците и Алтернатива поднесоа 3.000 амандмани во Собранието за да ја блокираат промената на Деловникот со која заболените пратеници од Ковид-19 и оние кои се во изолација треба да гласаат и да учествуваат онлајн на седниците.

На овој начин опозицијата сака да ја затрупа собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања, која треба да расправа за онлајн работата на Собранието.

 ВМРО ДПМНЕ ќе поднесе 1350, Алијанса и Алтернатива околу 300, а Левица околу 1400 амандмани, бидејќи како што гласи нивното објаснување, сметаат дека тоа може да доведе до злоупотреба на системот во време кога пред пратениците можат да се најдат клучни Закони или документи за гласање.

Според измените на собранискиот Деловник за работа кои ги предложи спикерот Талат Џафери, пратениците кои се во изолација поради Ковид може да гласаат од дома. Предлагачот на измените вели дека тие треба да се донесат за непречено функционирање на Собранието.


Можеби ќе ве интересира

РФМ: Данило Брестовац повеќе не е селектор

РФМ: Данило Брестовац повеќе не е селектор

ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ СЛУЧУВАЛА НА ШАПКА: Семејство со две малолетни деца попради снежни навеви заглавило во викендичка, еве како се извлекле

ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ СЛУЧУВАЛА НА ШАПКА: Семејство со две малолетни деца попради снежни навеви заглавило во викендичка, еве како се извлекле

Мицкоски започнува со собирање потписи од следната недела, Апасиев ќе се жали на Уставен

Мицкоски започнува со собирање потписи од следната недела, Апасиев ќе се жали на Уставен

Ивановска: Добивме осум луѓе од кај Груби, но треба да се прилагодуваме на нив

Ивановска: Добивме осум луѓе од кај Груби, но треба да се прилагодуваме на нив

Пендаровски: Големите фармацевтски компании не се заинтересирани за малите пазари

Пендаровски: Големите фармацевтски компании не се заинтересирани за малите пазари

Филипче: Нема сомнеж во квалитетот на кинеските вакцини, чекаме детали во однос на цената

Филипче: Нема сомнеж во квалитетот на кинеските вакцини, чекаме детали во однос на цената

Португалското претседателство е за брз старт на преговорите: Османи и Димитров во Брисел

Португалското претседателство е за брз старт на преговорите: Османи и Димитров во Брисел

Пратеникот Стоиљковиќ вели дека е најзаслужен што Србија ќе даде вакцини за Македонија

Пратеникот Стоиљковиќ вели дека е најзаслужен што Србија ќе даде вакцини за Македонија

Петар Атанасов за Фактор: МОН да поработи на предметите кои досега не дадоа резултати, а не да се импровизира со круцијални предмети

Петар Атанасов за Фактор: МОН да поработи на предметите кои досега не дадоа резултати, а не да се импровизира со круцијални предмети